„V minulém roce jsme do konce července hospitalizovali čtyři pacienty a za celý rok jsme zaregistrovali celkem šest případů," vypočítala ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

Rizika onemocnění není podle lékařů radno podceňovat. Příznaky jsou zpočátku těžko rozpoznatelné. První fáze probíhá jako běžné chřipkové onemocnění. Druhá se projevuje poškozením centrální nervové soustavy, se silnými bolestmi hlavy, horečkou, křečemi, rozmazaným či dvojitým viděním a případným strnutím šíje. Možná je i krátkodobá ztráta vědomí nebo ochrnutí.

Doporučené očkování

Účinnou ochranou proti onemocnění je očkování. To však lidé stále podceňují. Tradičně se nechává očkovat jen desetina populace. V sousedním Rakousku přitom až 90 procent lidí. „Tradičním obdobím pro vakcinaci je chladné období roku. V teplých měsících lze očkovat také, ale pouze toho, kdo prokazatelně neměl v posledním měsíci klíště. Zájemci se mohou obrátit na své praktické lékaře," upozornil primář infekčního oddělení Nemocnice Třebíč Zbyšek Pospíšil.

Aktivita klíšťat je v letošním roce následkem teplé zimy nadprůměrně vysoká. Předpověď vydává Český hydrometeorologický ústav každé pondělí a čtvrtek ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR. Vysoká je také promořenost klíšťat. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení některou z infekčních nemocí přenášenou klíšťaty. Pro tento týden platí středně velké riziko výskytu klíšťat, což znamená, že by se lidé měli vyhýbat křovinám a nesedat si ani nelehat do trávy.

Zvýšený výskyt

Nejvyšší počet onemocnění klíšťovým zánětem mozku dlouhodobě hlásí Jihočeský kraj a Kraj Vysočina. Zvýšený výskyt klíšťat je především na Třebíčsku, v okolí Výčap, Starče a Rokytnice nad Rokytnou.

Kromě očkování je jedinou, zato účinnou prevencí používání repelentů. „Na aktivity v přírodě je doporučováno světlé oblečení, na kterém je klíště vidět, a tak ho lidé můžou lehce sejmout. Po návratu domů by se neměl člověk nikdy zapomenout prohlédnout, a to včetně vlasů. Nejčastější je přisátí do oblasti třísel, podpaží, či podkolenních jamek," doplnil Pospíšil.

BARBORA FUKALOVÁ