VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lehké drogy mohou rozjet duševní choroby

Třebíč - Rozhovor s Martinem Jarolímkem.Vynikající psychiatr, který se zabývá schizofrenním onemocněním mluví o rizicích lehkých drog

9.5.2008
SDÍLEJ:

Martin JarolímekFoto:


Může nastartovat jednorázové užití nějaké drogy skrytou a v genové výbavě danou duševní nemoc?

Víme, že určité psychické nemoci, například schizofrenie, jsou částečně vyvolány genetickou výbavou dotyčného jedince a skutečně existují případy, že jednorázové užití měkké či tvrdé drogy může takzvaně odstartovat vznik duševního onemocnění, které by se třeba, nebýt požití drogy, nikdy v životě u toho člověka neobjevilo.
Ve své praxi jsem se setkal s řadou pacientů, u kterých bylo schizofrenni onemocnění vyvoláno tímto způsobem. Je důležité si uvědomit, že jakékoli další požití drogy, byť v klidovém stadiu onemocnění, může způsobit to, čemu se odborně říká relaps psychózy, neboli znovuobjevení se klinických příznaků.

Docela není problém na základní škole zakoupit marihuanu a někdy i ostřejší věci. Co vy na to jako primář Denního psychoterapeutického sanatoria, ve kterém se lidé léčí mimo jiné i ze závislostí ať už na drogách, automatech či alkoholu?

Coby lékař, otec dítěte a především člověk jsem zásadně proti tomu, aby byla jakákoli droga dostupná mladistvým. Na základní škole, nebo kdekoliv jinde.

Máte vyhraněný názor v otázce, zda marihuanu legalizovat, či nikoli?

Řada studií potvrzuje, že látka THC obsažená v marihuaně může pozitivně ovlivňovat průběh některých závažných nemocí, třeba roztroušené sklerózy, určité formy rakoviny a podobně. Takže můj názor je takový, že tato látka by měla být v přesně indikovaných případech užívána coby doplňující terapeutický prostředek, avšak měla by být předepisována pouze lékařem a vydávána v lékárnách. Tento způsob užívání canabis jako léčivého přípravku je již ve světě občas realizován s poměrně dobrými výsledky. Zdůrazňuji však, že látka THC by měla být podávána pouze jako doplňující, nikoli základní přípravek k léčbě pacienta.

Můžete uvést nějaký ilustrativní příklad ze své praxe?

Jak jsem již uvedl, na našem pracovišti léčíme mimo jiné i pacienty, u nichž bylo psychotické onemocnění vyvoláno užitím drogy. V literatuře se tento fenomén nazývá duální diagnóza. Pokud si takto nemocný člověk uvědomí, jakou roli sehrála droga na vzniku jeho onemocnění a dokáže se po zbytek svého života vyhnout jí obloukem, může být nadále zcela zdráv.

Po školách teď putuje komiks, který jste vytvořil. O čem je?

Ke komiksu, o kterém se zmiňujete, jsem já vytvořil jen scénář. Důležitá je osobnost výtvarníka, který je mým bývalým pacientem. Výtvor se skládá ze tří dílů, zatím vyšel první z nich. Další bude následovat v červnu a poslední v září. Je a bude šířen různými cestami, jako jsou například přednášky odborníka a pacienta na středních školách o psychiatrických nemocech a tyto přednášky budou doplněny uvedeným komiksem. Dále bude dílko používáno jako informativní materiál v edukativních kurzech pro rodiné příslušníky pacientů.

V neposlední řadě terapeuti používají komiks v individuálních případech, tj. u pacientů, kterým by mohl poskytnout potřebné informace o vzniku a průběhu nemoci, způsobech léčby atd.

Autor: Hana Jakubcová

9.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Veronika Hana Konvalinková (uprostřed) při předvolební debatě Deníku v Brzkově.

Politika není kamenolom, aby ji museli dělat jen muži, říká jednička Zelených

Lipník zvítězil už popáté v řadě

Třebíčsko – Boj o špici se vyrovnal. Vedoucí Třebelovice prohrály v Chlístově a jejich náskok na čele tabulky okresního přeboru se po 11. kole ztenčil na bod. Ten na lídra chybí Přibyslavicím, které uspěly na hřišti fotbalistů rezervy Jemnicka. Nejlepší formu má v současné době Lipník, který naplno bodoval už pětkrát v řadě a posunul se na čtvrté místo.

OD SOUSEDŮ: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení