V onom městě stojí domy a auta, na ulicích jsou lidé. Zkrátka běžný obrázek – až na to, že toto město je celé postavené ze stavebnice Lego. „Město je moje největší srdcovka. Já totiž svůj vztah k této stavebnici hodnotím podle toho, co mi dává nejvíc práce. A to je právě tohle město,“ usmívá se Michal Plos, jehož celoživotní koníček mohou od úterý devátého dubna obdivovat lidé v Třebíči.

Kostkohraní, festival her, kostek a stavebnic, v Třebíči
Hry, hlavolamy i stavebnice. Kostkohraní v Třebíči zabaví děti i dospělé

Plos sbíral lego už odmalička. „Teď je mi sedmatřicet a Lego sbírám od šesti let. Věnuji tomu tedy třicet let, ale s velkou přestávkou. Nejdříve jsem sbíral do roku 2000. Pak jsem si na střední škole myslel, že jsem dospělý. A jelikož jsem si myslel, že jsem dospělý, dal jsem to všechno známým. Prostě jsem vše vyhodil,“ vzpomíná na svou mladickou nerozvážnost. „Jenže po několika letech jsem se podíval do jednoho katalogu. A tam jsem spatřil stavebnici lodě. Nemohl jsem tenkrát ani spát, říkal jsem si, že ji musím mít. A od té doby, zhruba od roku 2011, zase Lego sbírám,“ směje se nadšený sběratel.

Slůvko sběratel však není úplně přesné. „Nejsem jen sběratel, ale taky stavitel. My máme komunitu stavitelů. Nás opravdu aktivních, kteří jezdíme na velké výstavy, je v republice asi čtyřicet až šedesát. Když se takhle sejdeme a ukazujeme, co jsme postavili, zabírá to celé výstaviště,“ vykládá Plos.

Klání ve skládání ze stavebnice Mindstorms bylo na SPŠT Třebíč poprvé. Podobnou soutěž pořádá ČVUT Praha, v Liberci byl letos na Technické univerzitě Kyber robot 2011.  V Třebíči pro soutěž nakoupili sedm nových stavebnic, které využijí v kroužcích.
Kluky na prahu dospělosti Lego pohltilo

O tom, jak je takové stavění náročné, se mohou lidé přesvědčit sami na výstavě v třebíčském Fóru. „Podívejte se do interiéru tohohle věžáku,“ ukazuje Plos na jednu z výškových budov, ze které rychle sundává střechu. „Vidíte? Uvnitř je i vybavení. Sestavit celý tento barák mi trvalo asi šestnáct hodin. Původně ta stavebnice ale takhle nevypadala. Tenhle věžák totiž vznikl z garáže, což byla původní originální stavebnice. Já k ní však přikoupil kostky a vytáhl to celé takhle pěkně nahoru,“ popisuje Plos.

Podobných věžových domů je v jeho městě několik, nechybějí ale třeba i velké horské dráhy. To vše spočívá na několika rozložitých stolech uprostřed malého sálu Fóra. Podél stěn jsou ale vystavené i další modely. „Nevím přesně, kolik je tu dohromady kostek, ale jejich počet se blíží ke čtyřem stům tisícům,“ zamýšlí se Plos. „Jen tenhle Titanic se skládá z více než devíti tisíc kostek. Je to jeden z nejnovějších modelů, navíc poměrně náročný. Je v něm hodně malých částí, a tak jsem ho skládal jsem týden,“ ukazuje na kopii slavného parníku, dlouhou přinejmenším jeden metr.

V další části výstavy jsou vystavené modely z řady Technic. „Přiznám se, že Technic moc často nestavím. Ale zkušenosti s ním už samozřejmě mám. Nejhorší je, když zapomenete na nějaké kolečko, které vám pak po dokončení zbyde. Potom je hodně těžké vyhledat, kde jste to zapomněl,“ usmívá se Plos při pohledu na velký bagr, který je prý plně funkční. „Když uděláte takovou chybu, musíte celý model rozebrat a to místo hledat. V tomto případě se mi to taky stalo, ale naštěstí už v polovině modelu,“ podotýká sběratel.

Michal Plos (37 let)

  • Žije Českých Budějovicích.
  • Patří mezi lidi, kteří sami sebe nazývají afol. Jedná se o anglickou zkratku dospělých fanoušků Lega.

Lidé na výstavě však nemusejí tyto a mnohé další modely „jen“ obdivovat. V sále je i koutek určený výhradně pro hraní. Dívky si mohou skládat mozaiky podle vzoru, kluky zaujme pirátská tematika a všechny děti si určitě vyhrají i s množstvím kostek, které jsou nasypané v dvou bazéncích. „Tohle na každé výstavě ocení spousta dětí. A nejen dětí. Často se stává, že si zde s obrovským zaujetím hrají i tatínci i maminky,“ směje se Plos.

Ten už je na návštěvníky plně připraven. Jeho království budou moci lidé v rámci výstavy Lego Aktivity navštívit ve Fóru až do 26. května každý den kromě pondělí.