Onou výjimkou jsou v tomto směru Myslibořice, kde by chtěli už letos začít s přestavbou staré budovy v areálu bývalého statku, z něhož dodnes na volné ploše trčí komín. Z tamní staré budovy vznikne víceúčelová budova.

„Bude záležet, nakolik se nám podaří sehnat dotace. Každopádně už letos bychom chtěli začít novou střechou,“ líčil myslibořický starosta Milan Palát. Po stavebních úpravách by budova měla sloužit coby hasičská zbrojnice, obecní dílna se skladem a také klubovna pro volnočasové aktivity dětí.

„Měla by tam být i pec na vypalování keramiky, kterou by mohla rovněž využívat škola,“ řekl Palát. „V podkroví jsou v plánu dva malé obecní byty,“ dodal. Celková investice do víceúčelové budovy by se měla pohybovat kolem čtyř milionů korun.

O bytech zatím sní

O výstavbě šesti obecních domů z areálu bývalého statku uvažovali ještě loni v Mladoňovicích. Letos ale nakonec upřednostnili investování peněz do zateplení kulturáku a také opravy chodníků.

„Pokud bychom našli možnost vhodných dotací, mohli bychom zažádat o finance na obecní byty už napřesrok,“ dumal mladoňovický starosta Jan Chloupek.

Pozemky zasíťují na etapy, nikoliv naráz

Spor se strhl nad letošním budováním v obci Lukov u Moravských Budějovic. Obec potřebuje v lokalitě na Kopcích zasíťovat desítku chystaných stavebních parcel na prodej.

Jak informoval starosta Lukova Lubomír Kosík, taková jednorázová akce by obec přinutila čerpat úvěr a zcela by pozastavila možnost jakéhokoliv jejího dalšího rozvoje. To vyvolalo mezi občany a zastupiteli vlnu diskuzí.

„Letošní a příští rok jsou poslední dva roky, kdy víme, že je možno ještě získat pro obec nějaké dotace z Evropské unie na investiční akce,“ předložil Kosík důvody. Podle něj pokud by obec upřednostnila jednorázové zasíťování lokality na Kopcích, na podíl obce k případným dotacím už by jí peněz nezbylo.

Proto vydali v Lukově dotazník, který zjišťoval, jaké investiční akce a záměry by tamní obyvatelé podpořili. „Vrátilo se nám třicet procent dotazníků, z nichž v této otázce většina podpořila myšlenku provádět zasíťování lokality na Kopcích po etapách,“ informoval Kosík.

Na vybudování klidové zóny už obec získala příslib na dotaci, u kraje má zažádáno o dotaci na vybudování parkovacích míst v blízkosti hřbitova.

Místo pečovateláku raději hřiště

Naopak z výstavby zcela sešlo ve Slavěticích, kde loni zvažovali nad tím, zda v obci vystavět dům s pečovatelskou službou v prostoru, který se přímo nabízel.

„Někteří zastupitelé byli proti tomu, že bychom kvůli výstavbě domu s pečovatelskou službou obec příliš zadlužili,“ přiblížil situaci tamní starosta Jan Drexler.

Podle něj by ale výstavba ve výsledku byla přínosem a mohla do obce přivést nejen další obyvatele, ale i některé výhody. „Bylo řečeno, že se tu nebudeme starat o cizí. Musím říci, že jsem z toho byl dva měsíce špatný,“ svěřil své pocity Drexler.

Na zahradě staré usedlosti, kde se o pečovatelském domě dříve uvažovalo, obec nakonec za sumu kolem 1,7 milionu korun vybuduje víceúčelové hřiště.

„Teď se pracuje na projektech a územním rozhodnutí. Pokud na to nedostaneme dotaci, postavíme to z peněz, které dostáváme z ČEZ,“ nastínil starosta Slavětic.

Obcí zakoupenou zemědělskou usedlost prý hodlají přestavět na dva rodinné domy. „Obec domy nejspíše pronajme, využití by se jistě našlo,“ mínil Drexler.

Většina obcí šetří

Řada menších obcí na Třebíčsku se v investicích raději drží při zemi. „Potřebujeme šetřit. Pokud bychom měli za rok opravovat osvětlení v celé obci,“ vysvětlil starosta Martínkova Josef Svoboda. Letos tam chystají opravu fasády na budově obecního úřadu.

V Přibyslavicích například plánují opravu komunikace za milion korun a výměnu vrat a oken u hasičské zbrojnice. To vše jen pouze bude-li dotace.