„V některých městech vypukla hysterie vytvářená určitými skupinami lidí, že vánoční osvětlení stojí strašně peněz, a nelze si je tedy dovolit. A některá města dokonce chtějí vypínat veřejná osvětlení či nasvícení památek. My k něčemu takovému nepřikročíme,“ informoval starosta Pavel Pacal.

Vypouštění balónků s přáním k Ježíškovi v Jaroměřicích nad Rokytnou
Balónky s přáním k Ježíškovi se vznesly v Jaroměřicích do oblak

Třebíč za veřejné osvětlení ročně zaplatí kolem pěti milionů korun. Vánoční výzdoba zde bude svítit asi čtyřicet dnů.

„Spotřebuje elektrickou energii za 71 tisíc korun. Podle mě je povinností měst tento komfort zajistit, protože Vánoce jsou nejkrásnější svátky, které vytvářejí příjemnou atmosféru. Pokud na to město nemá, tak je něco špatně,“ uvedl dále Pacal s tím, že město nevypne ani osvětlení památek.

„To vyjde denně na 353 korun. Bylo by smutné, kdyby město, které má několikasetmilionový rozpočet, na něco takového nemělo peníze. Neuvažuje ani o tom, že bychom vypínali veřejné osvětlení některých ulic. Bezpečnost v noci je na prvním místě,“ dodal starosta.

Podle něj Třebíč v posledních pěti letech bez ohledu na energetickou krizi vyměnila značnou část osvětlení z původních sodíkových lamp na úsporné ledkové. V tomto trendu chce pokračovat i nadále.