VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli technu z ranče mají v Nové Vsi vyhlášku

Nová Ves – Už dlouho vadí obyvatelům Nové Vsi hluk a rušení nočního klidu z blízkého Ranče Vápenka. Vibrace a zvuk se z půl kilometru vzdáleného ranče do vsi přenáší i kamenným podložím. Mnohdy je muzika slyšet až v Okříškách či Petrovicích.

20.5.2011 3
SDÍLEJ:

Nová Ves se pyšní malebnou návsí. Místní obyvatelé, kteří bydlí ve směru k Ranči Vápenka však přiznávají, že ne všechno v obci je skvělé, jak by se na první pohled zdálo. Zlobí je hluk z blízké vápenky.Foto: DENÍK/ Eva Bártíková

A je o to intenzivnější, pokud jde o muziku techno.

„Když mají ve vápence akci, tak to tam celý víkend duní. Myslím si, že by to omezit mohli. Obec se s tím snaží něco dělat, jenže oni to prostě nerespektují. Hrávají nonstop. Line se odtud techno hudba a to pak mnozí tady nemohou vůbec spát,“ popsal Deníku Karel Plíhal, pocházející z Nové Vsi. Na víkendy jezdívá domů právě do ulice k vápence.

K situaci v obci se vyjádřil i další obyvatel, Leoš Durda: „Jsem v zastupitelstvu, kde ten problém řešíme vyhláškou. Stěžují si lidé, kteří bydlí v ulici směrem k vápence – je tam tak šest sedm domků. Někdo si stěžuje, někdo ne a někdo extrémně. Teď je to ve stádiu, že jsme vydali na obci vyhlášku o omezení rušení nočního klidu.“

Rychlá vyhláška

Jak Durda sdělil, hluk šířící se z vápenky někdy trvá i dva až tři dny. Místní zastupitelé na četné dotazy obyvatel, co se situací hodlají dělat, reagovali v dubnu vydáním obecní vyhlášky. Tu jeden den na zasedání schválili a hned od druhého dne platila.

Podle slov starosty Jiřího Hrabánka, dobře udělali. „To jsme při tom schvalování ještě netušili, že zhruba za týden tu bude ve vápence další techno akce,“ poznamenal.

Po desáté do hajan

Majitel Ranče Vápenka Jan Novotný se brání s tím, že řadu akcí nepořádá on, nýbrž ranč pronajímá pořadatelům na různé akce a oslavy.
„Nemohu přece dopředu vědět, co to bude za lidi. Už se teď sem na ranč bojím vzít kohokoliv,“ argumentoval.

Nová vyhláška nařizuje pořadatelům nahlásit akci třicet dnů předem. Zastupitelstvo může pořadateli na základě jeho žádosti udělit výjimku na provozování akce až do 2. hodiny ranní, namísto povolené 22. hodiny, kdy musí všechny veřejně přístupné zábavy, diskotéky a akce skončit.

„Všem novou vyhlášku rozeslali, mně ji neposlali. Proč asi. To je nějaké divné,“ ptal se. S jeho tvrzením ale starosta obce nesouhlasí.

„Posílali jsme ji na všechny mailové adresy, i na tu, co máme na pana Novotného. A přitom to není naše povinnost,“ zdůrazňoval starosta.

Vydání vyhlášky bylo podle něj jedinou cestou, jak zamezit opakovaným problémům.

„Nechceme panu Novotnému nijak škodit, vždyť je to náš občan! Ale musí zase pochopit, že když se tu lidi kvůli technu tři dny v kuse nevyspí, takto to donekonečna tolerovat nelze,“ mínil. Vyhláška je jediný způsob, jak se obec může bránit.

Novotný Deníku tvrdil, že velké hudební akce na ranči bývají zhruba dvakrát do roka. To mnozí obyvatelé Nové Vsi popírají.

„Pořádají tam technopárty tak jednou za měsíc, bývá to o víkendu. Bydlím na vsi, takže se mě to tak moc netýká. Docela dost si stěžují spoluobčané, co tam bydlí blíž. Myslím, že si stěžují oprávněně,“ řekl Deníku Lukáš Svoboda z Nové Vsi.

Podle majitele ranče se problémy s obcí vyostřily, když začal poukazovat na to, že obec provozuje v bývalém kulturním domě hospodu. „Chodí tam lidi ze vsi a mně sem pošlou omladinu, která tu dělá na ranči jen nepořádek,“ zmínil.

Podle místní obyvatelky Ludmily Plotové by prý bylo fajn, kdyby se na ranči pořádaly country večery a výletní akce pro děti, než dosavadní akce s převažující dunivou techno muzikou.

Autor: Eva Bártíková

20.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení