„V této době si více než kdy jindy uvědomujeme význam vodních nádrží, které v době sucha nadlepšují průtoky v řekách. Proto už nyní zadáváme pět studií proveditelnosti na vodní díla jsou to vodní dílo Skalička, Hanušovice, Rychtářov, Vlachovice a nově také Čučice nádrž, která by měla posílit retenci vody v povodí Jaderné elektrárny Dukovany," informoval generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Jak přesně bude přehrada velká a jak by mohla vypadat, bude rovněž výsledkem připravované studie, která má doporučit nejvhodnější variantu. „Já jsem o tom slyšel, ale zatím nevím, kde má být hráz ani jak vysoko by to mělo být zatopené. Myslím, že na chod naší obce by to velký vliv nemělo. Ale je tam krásná příroda a spousta chat. Navíc jsem z toho nyní trochu zmatený, že se tam má vyhlásit národní rezervace a do toho se má dělat studie přehrady," řekl starosta Kladerub nad Oslavou Milan Horký.

Z případného vzniku přehrady by neměl radost ani turista Ladislav Tomáš. „Určitě nadšený nebudu. Musel bych o tom vědět víc, o kolik se to zvedne a podobně, ale každý zásah je v té lokalitě špatný," míní Tomáš.

Studie by měla zjistit, zda je vůbec reálné v dané oblasti přehradu postavit. „Případný další postup při další přípravě výstavby vodního díla bude spojen s širokou a otevřenou debatou s dotčenými orgány, samosprávami a odbornou i laickou veřejností. Studie by měla být dokončena a předána Povodí Moravy 31. července příštího roku," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Jedním z hlavních důvodů výstavby přehrady by mělo být její využití jako rezervy pro nádrž Mostiště. „Podle studií dopadů klimatické změny by mělo v dlouhodobém časovém horizontu dojít k poklesu kapacity vodního zdroje Mostiště až o 57 procent," varuje Tomíčková.

Využití by měla mít také pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Šlo by o doplňkový zdroj chladící vody elektrárny. „A to i s ohledem na její uvažované rozšíření. Fungovala by i jako zdroj závlahové vody, ke zlepšení ekologických průtoků v době sucha na dolním úseku řeky Oslavy, " dodala Tomíčková. Pomoci by měla i při zvládání povodní a možné je i energetické využití.

Nové plánované přehrady by měly v budoucnu především pomoci zvládat velká sucha, která by měla být podle odborníků častější.

„Vyhodnocení dopadů letošního sucha jednoznačně prokázalo, že jediným zásadním opatřením k eliminaci dlouhodobého sucha jsou nádrže s dostatečným zásobním objemem. Díky akumulované vodě v nádržích je možné zabezpečit v tocích požadované ekologické, či minimální zůstatkové průtoky k udržení biologického života a zejména zabezpečit dodávky vody pro vodárenství, závlahy a průmysl. V oblastech bez nádrží nebylo možno eliminovat škody na životním prostředí, úrodě i v ostatních oblastech," vysvětlila mluvčí.

A problémy se suchem by se v příštích letech neměly vyhnout ani České republice. „Největší dopady klimatické změny dle průměrného scénáře vývoje klimatu postihnou v Evropě významným způsobem Českou republiku, nejvíce pak právě Jižní Moravu. Proto Česká republika potřebuje zabezpečit akumulaci povrchových vod ve vodních nádržích," doplnila Tomíčková.

Mezi vytipovanými lokalitami pro možné stavby přehrad jsou i další řeky protékající Třebíčskem. Na řece Želetavce by oblast mohla zasáhnout i do katastru Police a na řece Rokytné zase do katastru Rouchovan.