Místo likvidování požárů je jejich hlavní náplní udržování tradic, sportovní činnost a práce s mládeží. „Na rozdíl od jiných organizací v obci dělají veškeré brigády. Naposledy řezali a štípali dřevo, kterým budeme celou zimu vytápět kulturní dům. Navíc předělávají jednu místnost na novou knihovnu," pochvaloval si starosta Litovan Pavel Franc.

Tamní sbor letos oslaví sto let 14. června. „Zahájíme to průvodem obcí, dopolední okrskovou soutěží, odpoledne bude hrát krojovaná dechová hudba Šohajka a večer nás čeká zábava se skupinou Artemis. Taky představíme techniku a s historickou přijedou hasiči s koňmi z Rouchovan," popisoval starosta litovanských hasičů Roman Vejvoda.

Okrsková soutěž, kterou připravují, bude navíc specifická. „Ne ve všech okolních obcích se aktivně zapojují do hasičských soutěží, proto u nás budou všechna družstva závodit se stejnou mašinou, aby nikdo neměl výhodu ve stroji, ale záleželo jen na lidských výkonech," líčil starosta SDH Litovany. „Možná tím budeme někoho motivovat k tomu, aby začal taky objíždět závody," zamýšlel se.

Od roku 1997 se litovanští muži pravidelně účastní okresní ligy, kterou před třemi lety dokonce vyhráli.

Zámek vzplane

Podobně jako v Litovanech budou oslavovat také v Lesonicích. I zdejší sbor je starý už celé století. Jeho zásahová jednotka, kterou založili na ochranu svých gruntů sedláci, dokonce ještě o 35 let starší.

V rámci oslav dojde 28. června na ocenění zasloužilých členů a také ukázku likvidace požáru lesonického zámku. Místní sbor se má s čím pochlubit. „Několik mladých hasičů náš reprezentuje i na krajských soutěžích a zúčastňujeme se soutěží v požárním sportu a TFA. Byli jsme také součástí Rekordu v dálkové dopravě vody hadicemi z Dolních Louček na Devět skal a Dálkové vody v přilbách v Pelhřimově," líčila starostka dobrovolných hasičů z Lesonic Jarmila Machová.

Kromě další práce s mládeží si předsevzala i další úkol. „Chtěli bychom provést úpravy na hasičské zbrojnici, kterou postupně opravujeme," doplnila.

Podobné cíle do druhých sta let sboru si vytkli i v Litovanech. „Prioritou je práce s mládeží. Jsme sice malá vesnička, ale už se to rozkřiklo po okolí a myslím, že dětí bude dost. Dohromady už se dává tým, který by se jim měl věnovat," řekl Roman Vejvoda.

Kvůli aktivitě litovanských hasičů, kterou vkládají do sportu a organizování kulturních akcí, vznikla v obci další organizace. „Manželky hasičů a také myslivců si nenechali líbit, že je jejich muži tak trochu zanedbávají, a založili si Babinec," upřesnil litovanský starosta Pavel Franc.

Stejně jako on si spolupráci se sborem nemůže vynachválit ani starostka Kojatic Božena Bučková. Tamní hasiči v létě oslaví 90. výročí. „Spolupráce je oboustranně velmi dobrá. Musím to zaklepat," podotkla starostka obce.

Požárníci jsou jediným kojatickým spolkem a nechybí na žádné z brigád. Letos už stihli zorganizovat ples a stavění máje. „Zapojují se starší i ti mladší, kteří nás navíc reprezentují nejen v okrsku, ale i mimo něj po okrese. Jezdí po soutěžích a, ať už je výsledek jakýkoli, povědomí o naší obci rozšiřují dál," připomněla Božena Bučková.

Výročí sborů na Třebíčsku

140 let

Jemnice, Moravské Budějovice

125 let

Dukovany, Litohoř, Mohelno

120 let

Březník, Budkov, Číchov, Heraltice, Lomy, Okříšky, Velký Dešov, Vladislav

115 let

Štěměchy

110 let

Číhalín, Kojetice, Nárameč, Slavíkovice, Stařeč, Studenec, Trnava

105 let

Čechtín, Kramolín

100 let

Lesonice, Litovany

90 let

Kojatice

85 let

Krokočín, Pucov, Radošov, Sedlec

80 let

Krhov, Láz, Radonín

70 let

Lesůňky, Střížov

65 let

Dolní Lažany, Horní Lhotice, Malý Dešov, Nimpšov, Šašovice, Štěpánovice

55 let

Oslavička