Důvod? „Vypouštíme ze svého programu vzdělávání a upřednostňujeme hlavně kulturní akce a informační činnost, proto považuji současný název za zavádějící a neadekvátní,“ zdůvodnila ředitelka KVIZu Hana Štěpničková.

Změnu názvu tento týden potvrdilo městské zastupitelstvo. Ne všichni zastupitelé byli ale pro. „Nezbavujme se původní značky. Děla městu dobré jméno,“ argumentoval Milan Zeibert (SZ a SMK Břehy).

KVIZ vznikl před čtyřmi lety z bývalého Městského kulturního střediska. Organizace se tedy znovu vrací ke svému průvodnímu názvu. KVIZ prosadila tehdejší ředitelka zařízení Jaromíra Hanáčková. „MKS jsou v republice desítky, KVIZ byl jen jeden. Důvody byly jasné - originalita názvu, slovo, které je nejen zkratkou, ale má i smysl, snadno zapamatovatelné, je v tom i vtip, nápad,“ vysvětlila Hanáčková.

„Název KVIZ nedává přímou souvislost s městem Třebíč,“ odporoval radní Jan Karas (KDU-ČSL). Již z loga KVIZu je ale patrné, že celý užívaný název je KVIZ Třebíč.

Odpůrci změny poukazovali na ekonomické náklady, které budou s přejmenování spojené. Zastupitelé rozhodovali bez toho, že by měli podrobné vyčíslení nákladů k dispozici. Ředitelka Štěpničková tvrdí, že výměna označení, hlavičkových papírů a razítek nebude stát vůbec nic. „Sponzorsky nám vše zdarma udělá jedna firma,“ řekla Deníku. O jakou firmu jde a co za to bude případně chtít? „Je to reklamní agentura, se kterou spolupracujeme. „Vzájemně si vyhovíme,“ nechtěla být konkrétní Štěpničková.

Nový název Městské kulturní středisko Třebíč by měl nynější KVIZ používat od počátku nového roku.