V okrese v lesích hospodaří soukromníci i státní lesy (LČR). Mluvčí LČR Eva Jouklová říká: „Do roku 2022 odtěžíme v souvislosti se suchem a kůrovcem v okrese Třebíč smrk ze 4200 hektarů. To je přibližně 1,5 milionu metrů krychlových dřeva.“

Pro lepší představu, o jak velký zásah půjde, slouží následující čísla: Státní lesy na Třebíčsku obhospodařují asi 16 tisíc hektarů lesa. Z toho smrk roste na 6350 hektarech. Po čtvrtině lesů v majetku státu tak do tří let zůstanou jen holiny. Která část Třebíčska je zasažená nejvíc? „To nelze říct. Lesy chřadnou v celé oblasti,“ poznamenala Jouklová. Stát, stejně jako soukromí majitelé, musí ze zákona napadené stromy pokácet a odvézt. Vzhledem ke stáří lesů, množství smrkových porostů a skladbě vlastníků lze odhadnout, že podobné procento zmizí i ze soukromých lesů.

U zmíněného Valdíkova teď mají LČR největší skládku vytěženého dřeva v okrese. „Státní lesy udělaly skládku na našem katastru, ale je to pohledově spíš mezi Kojatínem a Budišovem. Jak je lesní školka. Takže veškerý transport kulatiny se nám vyhýbá,“ vysvětlil valdíkovský starosta Petr Zelníček.

Více si přečtěte v týdeníku Třebíčský týden, který vychází jako příloha Třebíčského deníku ve středu 17. dubna.

Velikonoční výstava v Lesonicích.
Velikonoční kraslice mezi hudebními nástroji. Podívejte se