Nekuřácké provozovny získávají v Třebíči od vedení města certifikát a samolepku na dveře. „K dosavadním šestnácti provozovnám letos přibyly čtyři nové kavárny a cukrárny. Jsou to Cukrárna a kavárna Paříž v ulici Znojemská, Café Art na Blahoslavově, Kavárna Za pecí na Žerotínově náměstí a Cukrárna u řeky na Subakově ulici," vyjmenoval místostarosta Vladimír Malý, který má na třebíčské radnici na starosti aktivity kanceláře Zdravé město.

Takových kaváren, restaurací a cukráren jsou v Třebíči nyní dvě desítky. „Sami jsme nekuřáci. Nekuřácké prostředí je nám blízké. S kavárnou máme také cukrárnu, a přišlo nám, že se k ní kouření nehodí. Pokud někdo chce kouřit, může venku," vysvětlila majitelka Cukrárny a kavárny Za pecí Renata Vonešová.

Zájemci se pro získání certifikátu mohou registrovat do databáze vyplněním jednoduchého dotazníku. Oceňují se ta zařízení, která jsou celá nekuřácká, a navíc přátelská rodině. Smysl to bude mít podle vedení radnice i v případě, že vejde v platnost protikuřácký zákon, který dělá ze všech provozoven nekuřácké.

I nadále budeme vnímat podniky, které mají bonus, že jsou přátelské rodině. To znamená, že v nich mají služby, které usnadňují mladým rodinám s dětmi, seniorům či zdravotně postiženým přístup," připomněla radní Marie Černá.

Kromě certifikátu a nálepky město nekuřáckým provozovnám pomáhá také s propagací. „Jsou vyznačeny na každý rok vydávané mapě, kterou dostávají turisté," dodala Černá.