Kdysi dávno tu bývaly ovce, pak zde cvičili sokolové a nyní lidé s úžasem hledí, jak zchátralý kulturní dům ve Valči prokoukl.

„Je úžasné, co s tou budovou dokázali udělat. Vlastně všechno je tu úplně nové. Krásné podlahy, stropy anebo světelnost. Teď je to kulturní dům v pravém slova smyslu. Na konci listopadu tu má být divadelní představení, které se sem bude náramně hodit,“ rozplývala se například Dina Polická, která v sobotu 4. listopadu přišla spolu s mnoha dalšími Valečany oslavit otevření domu.

Výběrové řízení na nového provozovatele městských autobusů v Třebíči vyhrál břeclavský Bors, jihlavský ICOM, který s autobusy v Třebíči jezdil pod hlavičkou Trado-MAD, skončil poslední.
Obří zakázka na autobusy v Třebíči: firma byla moc pečlivá, hrozí jí vyřazení

Podle ní se tu před rekonstrukcí konaly hlavně zábavy. „A podle toho to tu také vypadalo. Teď bych tu už zábavu opravdu nepořádala. Doba klasických zábav je asi stejně už pryč, a pokud se ještě dělají, tak hlavně ty venkovní, přes léto,“ doplnil Polická.

Opravu někdejší sokolovny si vzala za své valečská starostka Romana Nováková. Připomněla, že historie budovy sahá možná až do jedenáctého století. Dříve bývala ovčincem, který patřil k místnímu zámku.

„V roce 1928 se dostala do vlastnictví Sokola. Sokolové ji tehdy opravili a od té doby se zde konal veškerý sportovní i kulturní život v obci. V sedmdesátých létech přibyla přístavba tělocvičny, ale za ta léta celý objekt zchátral,“ připomněla starostka.

  • Ve Valči otevřeli zrekonstruovaný kulturní dům
Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Právě kvůli rekonstrukci sokolovny se odhodlala v roce 2018 kandidovat do zastupitelstva. „Pak se budova převedla na obec. Snažili jsme se získat dotaci, což se dlouho nedařilo. Poté jsme ale dokázali přes ministerstvo průmyslu a obchodu získat sedmadvacet milionů korun,“ vysvětlila Nováková, která neskrývala, že přestřižením pásky se jí splnil mnohaletý sen.

Proměna vyšla na čtyřiačtyřicet milionů korun, včetně třímilionových víceprací. Budova je nyní víceúčelová. Ke společenskému sálu, který lze rozdělit na větší a menší část, přiléhá výčep a kuchyňka. Vznikly také prostory pro podnikání v podobě menšího pohostinství.

Využité je i podkroví, kde je nyní klubovna pro místní spolky a místnosti pro přespání. Na střeše je fotovoltaická elektrárna, z níž energie proudí do velkých baterií. Díky tomu lze elektřinu z fotovoltaiky využívat i večer. Budovu vytápějí čtyři tepelná čerpadla a toalety využívají vodu stékající ze střechy do nádrží.

Ministerští úředníci staronový kulturní dům nazývají až nehezky – regenerovaným brownfieldem.

„V našem programu, který děláme v rámci Národního plánu obnovy, je to první dokončený projekt regenerace brownfieldů,“ sdělil za Ministerstvo průmyslu a obchodu vedoucí oddělení brownfieldů Jan Hana.

Sokolovna tak úsilím mnoha lidí dostala nový kabát ke svým pětadevadesátinám, což starostka Nováková v závěru své řeči zaokrouhlila na „téměř sto“. „A tak jí přeji, ať nám všem slouží dalších sto let,“ doplnila.