Třebíčská radnice naplánovala úpravy křižovatky u hlavní pošty na předprázdninové období. „Chtěli bychom veškeré práce stihnout do letních prázdnin,“ nastínil plán třebíčský místostarosta Pavel Svoboda.

V čem spočívají stavební úpravy frekventované křižovatky ulic Smila Osovského, Bedřicha Václavka a Jejkovské brány?

Všechny tři stávající přechody se posunou dále od křižovatky a budou osvětleny. „U přechodů budou instalovány schránky s elektrickými kabely pro možnost osazení světelné signalizace někdy v budoucnosti,“ poznamenal místostarosta. Na ulici Smila Osovského a Bedřicha Václavka vyrostou středové ostrůvky. Umístěny budou tak, aby nevadily rozměrnějším vozům a autobusům. Chodníky na některých místech se zúží, či naopak rozšíří.

Lidé mají obavy z chaosu

Ve stejnou dobu budou probíhat i práce v Soukenické ulici. Nejdříve se tam zrekonstruuje kanalizační sběrač, poté se vydláždí povrch cesty v celé délce od pošty k lávce žulovými kostkami, kladenými do vějířku. Přibude zde nové veřejné osvětlení a na vjezdu do Soukenické ulice zpomalovací retardér.

Chystaná proměna křižovatky před poštou si vyžádá na určitou dobu úplnou uzavírku celé křižovatky. Na jak dlouho, to zatím netuší ani na třebíčském dopravním inspektorátu.

„Objízdné trasy jsme ještě neprojednávali, harmonogram prací nám zatím nebyl předložen. Vzhledem k rozsahu prací jsem přesvědčen, že uzavírka celé křižovatky po určitou dobu bude přímo nutná,“ mínil třebíčský dopravní inženýr Pavel Roudenský.

Podle místostarosty Pavla Svobody bude v době stavby křižovatka zavřená. Hlavní objížďka povede po ulici Kateřiny z Valdštejna. „Pro velkou nákladní techniku bychom využívali signalizace na příjezdu do Třebíče, aby jezdila po Bráfově ulici,“ popsal Svoboda.

Střed města může uzavírka důležité křižovatky dosti ochromit. Kupříkladu městská autobusová doprava bude stejně jako ostatní přijíždějící na Karlovo náměstí, vjíždět i vyjíždět pouze Jihlavskou bránou. „Vůbec si neumím představit páteční odpoledne v teplém počasí, kdy tu bývá na křižovatce na Komenského náměstí doprava už tak dost zhutněná. Navíc mám obavy, že Bráfova třída tak bude šíleně ucpaná,“ dumal nad chystaným dopravním omezením v Třebíči Jiří Šimek.

Město zaplatí úpravy ze svého

Rada města vypsala v úterý 20. března veřejnou zakázku, ze které vzejde firma, jež bude stavbu provádět.

Podle informací radnice se projektové náklady na přeměnu křižovatky u pošty pohybují kolem čtyř milionů korun. Veškeré finance na úpravy bude město hradit ze své kasy.