Na drobné rybky ochranáři narazili během monitoringu čolků. „Na první pohled nápadně připomínaly karase obecného. Vzhledem k tomu, že určení tohoto druhu není snadné, požádali jsme o názor specialisty, kteří naši domněnku potvrdili. Jde o skutečně významný nález, tato ryba se totiž v posledních letech v České republice nebezpečně přibližuje vyhubení,” vyzdvihla zooložka CHKO Žďárské vrchy Jana Matrková.

„Lokality karase obecného na Vysočině jsme mohli ještě začátkem května spočítat na prstech jedné ruky. V lesích u Moravských Budějovic jsme však nyní karase nalezli hned ve třech rybníčcích,“ upozornila Matrková na radostnou událost.

Ilustrační foto
Kdo zapáchá, nejede. Cestující čekají změny v autobusech i vlacích

Ochranáři teď společně s vlastníky dotčených vodních ploch plánují rekonstrukci, aby ohrožené rybky měly co nejlepší podmínky pro život. „Tento výjimečný nález potvrzuje, že k zásahům do podobných biotopů je třeba přistupovat s velkou rozvahou. Řada vzácných druhů zde často nachází své poslední útočiště. Je proto důležité před jejich obnovou provést průzkum a rekonstrukci naplánovat citlivě, tak abychom zde vzácné druhy zachovali,“ podotkla Matrková.

Kde se ohrožený druh vzal?

V této části Vysočiny je to vůbec první nález kriticky ohroženého karase obecného. „Zatím zůstává záhadou, zda jde o pozůstatky původní populace, nebo je na rybníčcích někdo vysadil úmyslně. V následujících týdnech prověříme jeho výskyt na dalších místech v okolních lesích. Plánujeme také genetické testy, abychom měli jistotu, že jde skutečně o původní populace karase obecného, bez kříženců s nepůvodním karasem stříbřitým,“ prozradila Matrková.

Na Vysočině se loví dva tisíce tun ryb ročně zhruba od osmdesátých let. V padesátých letech to přitom bylo pět tisíc tun ročně.
Velmoc na ústupu? Na Vysočině vyloví dva tisíce tun ryb, bývalo to dvakrát tolik

V pátrání po dalších lokalitách mohou pomoci i sami lidé. „Ideální by bylo zaslat fotku ryby s místem nálezu na e-mail jana.matrkova@nature.cz. Naši pracovníci prověří, zda jde skutečně o karase obecného. Každá lokalita, kde se výskyt karase obecného potvrdí, pomůže se záchranou tohoto mizejícího druhu,“ vyzvala Matrková.

Karas obecný býval běžnou rybou českých vod, rybáři ho dokonce považovali za rybu plevelnou. Během velmi krátké doby však z krajiny prakticky vymizel, takže je nyní na červeném seznamu řazený mezi kriticky ohrožené živočichy.

„Příčinou je souběh hned několika škodlivých vlivů, a to regulace řek, vysychání tůní, intenzivní chov ryb, znečištění vody a v neposlední řadě zavlékání nepůvodních druhů ryb. Mezi nejnebezpečnější patří zejména blízce příbuzný, invazní karas stříbřitý, který dokáže toho obecného rychle vytlačit,“ dodala Matrková.

S lokalitou Kačenka nedaleko Boskovštejna, která je však na katastru Pavlic, počítá ministerstvo životního prostředí jako s místem pro případnou stavbu přehrady.
Video: Potopit Kačenku? Riziko a sci-fi, myslí si lidé o přehradě v údolí