„Trváme na tom, aby klub byl otevřen do 23. hodiny. Kolem půlnoci se sem do naší ulice sjíždí spousta lidí a bývá to hotová katastrofa. Zastavují tu taxíky a mají puštěnou muziku na plné pecky,“ shrnula situaci Marie Štolcová z Eliščiny ulice.

Hluční návštěvníci klubu trápí i Milana Kremláčka bydlícího v téže ulici. „Nedá se tu vůbec spát. Od půlnoci až do čtyř je tu křik. I když zavřeme okna, je to slyšet. Návštěvníci klubu se tu na ulici hádají, rvou se a křičí,“ popsal. I podle Jiřího Štolze bývá na ulici často rušno ještě dlouho po zavírací době v klubu. „Ten nepořádek a hluk je nejhorší. A bývá tu vždycky plno střepů,“ dodala Jindřiška Hobzová.

Třebíčští radní chtějí dlouhodobě neúnosnou situaci řešit. Podobné problémy se čas od času objevují i u jiných provozoven.

Proto si sezvali provozovatele klubů na radnici. Ti se chystají do měsíce podat radním své návrhy.

Jednání byl přítomen i Oldřich Jelen, majitel Caribic Clubu, který řekl: „Navrhoval jsem, aby klidovou zónu rozšířili na celé město, a nás všechny tím donutili ke spolupráci. Klidně bych zavedl i vstupné. Ale sám to dělat nebudu.“ Je zastáncem nastavení rovných podmínek na trhu pro všechny.

Jsou pro zavedení vstupného

Domnívá se, že kdyby všechny podniky zavedly vstupné a z něj odváděly desetiprocentní poplatek městu, mohlo by město získané finance využít na zaplacení strážníků.

„Třeba by jich pak mohlo v ulicích hlídkovat i víc,“ objasnil Jelen svou myšlenku.

Zavedením vstupného by se snížila migrace návštěvníků po městě v nočních hodinách. Lidé by pečlivěji zvažovali, které kluby navštíví. Nápad se zavedením vstupného se zamlouval i majiteli Clubu-R (někdejšímu Roxy klubu) Jiřímu Kopečkovi.

Je přesvědčen, že ve všech podnicích by mělo být vstupné nastaveno ve stejné výši. „Mám ale obavy, že ne všichni s tím budou souhlasit,“ poznamenal Kopeček.

Mezi náměty provozovatelů zazněl i návrh na znovuzavedení takzvaných konzumenek vstupenek, na něž lze do určené ceny konzumovat nápoje. Zavedení systému konzumenek ale majitel Caribic Clubu Oldřich Jelen nedoporučuje.

Tvrdil: „Tento systém nefunguje.“ Stejného názoru je i provozovatel Clubu-R. „Nevidím to jako řešení,“ vyjádřil se Jiří Kopeček s tím, že má se zavedením konzumenek zkušenosti už z minulosti. Pohyb lidí a hluk na ulici to podle něj tehdy nijak nevyřešilo.

„Není nad to, když kolem projde strážník,“ je přesvědčen Jelen.

Místostarosta Pavel Pacal sdělil, že se radnice na schůzce s majiteli klubu dohodla na následujícím: „Provozovatelé klubů zhruba do měsíce připraví návrh ze své strany, jak by mohli hluk návštěvníků omezit. Po měsíci vše vyhodnotíme a budeme se tím nadále zabývat.“ Podle něj je situace velmi vážná.

„Nyní prověřujeme, zda bychom v případě Znojemky nemohli zamezit průjezdu taxíků ulicí po 22. hodině s tím, že odstavným místem pro taxi službu by byl prostor u vlakového nádraží,“ přiblížil Pacal jednu z uvažovaných variant řešení. Názor majitele Clubu Znojemka 2000 Jiřího Křivana se během včerejšího dne nepodařilo zjistit, údajně je v zahraničí. Město se snaží dlouhodobě problémy s rušením nočního klidu řešit pomocí vyhlášky, která zakazuje rušení nočního klidu po 22. hodině. Hudební kluby tak musejí město vždy požádat o udělení výjimky, pokud chtějí pouštět muziku i po desáté hodině večerní. Jak vidno, vyhláška je na rušící návštěvníky krátká.