Základní školy 
v Jihlavě o zkracování přestávek mezi hodinami nestojí. Zkrátit přestávky až na pět minut umožňuje základním školám nová vyhláška, která začne platit od 1. září. Pětiminutové přestávky by podle ministerstva mohly pomoci dojíždějícím žákům, podle ředitelů škol by však krátké přestávky nadělaly více škody než užitku.

„Kratší přestávky by dětem určitě nestačily. Pět minut je opravdu málo na to, aby si děti stihly sklidit učení, nachystat nové, dojít si na záchod, napít se či přesunout do odborné učebny," vypočítala činnosti dětí o přestávce ředitelka jihlavské základní školy Nad Plovárnou Helena Hinková. Největší problém vidí ředitelka například u tělocviku nebo výtvarné výchovy, kde by děti neměly dostatek času na převléknutí.

S Helenou Hinkovou souhlasí i ředitel základní školy 
v Seifertově ulici Zdeněk Wohlhőfner. „Učitelé by měli problém nachystat si věci na hodinu během tak krátké přestávky," podotkl Wohlhőfner.

O kratších přestávkách neuvažují ani na základní škole 
v Kollárově ulici. „Ve vyhlášce stojí, že ke zkrácení přestávek můžeme přistoupit jen 
v případech hodných zvláštního zřetele, takže by to určitě neměla být běžná věc. U nás situace určitě není natolik mimořádná," řekl ředitel základní školy Kollárova Tomáš Zeman.

I když přestávky mezi hodinami oslovené jihlavské základní školy zkrátit nechtějí, na dojíždějící žáky myslí. Hodlají k tomu využít další změny, které přinese nová vyhláška. Ta umožňuje zkrátit pauzu na oběd až na třicet minut či prodloužit dopolední vyučování na prvním stupni.

Děti tak díky vyhlášce můžou mít před obědem až šest hodin, dříve jich nesmělo být víc než pět. „Prodloužení dopolední výuky je výhodné hlavně pro dojíždějící žáky, kteří nemusí čekat na odpolední vyučování. Díky této změně se dostanou domů 
i o hodinu či dvě dříve," uvedl Zdeněk Wohlhőfner ze školy 
v Seifertově ulici.

Ředitel školy v Kolárově ulici, která má také velký počet dojíždějících dětí, však Zdeňku Wohlhőfnerovi oponuje. „Myslím, že i pro žáky páté třídy je šest hodin za sebou obrovská zátěž," vyjádřil se Tomáš Zeman.

Kvůli přespolním žákům však pomýšlí na zkrácení přestávky na oběd z padesáti minut na půl hodiny. „Mívali jsme problémy, že děti ze Smrčné po odpoledním vyučování nestíhaly autobusy. Zkrácení pauzy na oběd by to mělo vyřešit," uzavřel Zeman.

HELENA FIŠAROVÁ