Letos se do soutěže přihlásilo 255 architektonických projektů z celé republiky, které se budou ucházet o hlavní cenu. Odborná porota z nich vybere padesátku finalistů, které pořádající Obec architektů oznámí 14. září. „255 přihlášených projektů je počet, kterým se vracíme do období před covidem. To opět dokládá, že Národní cena za architekturu je největší architektonickou soutěží v České republice,“ říká Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

Mezi uchazeči jsou také pozoruhodné projekty z Vysočiny. Patří mezi ně oprava nádražní budovy v Křižanově na Žďársku, přístavba rodinného domu v historickém centru Nového Města na Moravě, netradiční památník k výročí sta let republiky v Pacově, který vzešel z návrhů studentů tamního gymnázia, a další zajímavé stavby a projekty.

Start mládežnických kategorií
Okolo Máchova jezírka. Vyrazili na dvaasedmdesátý ročník chodeckých závodů

Nejlepší nápady a řešení bude nejprve vybírat mezinárodní porota složená z významných osobností z oblasti architektury. „Architekti vnímají, že mezinárodní porota dodává této soutěži na vyšší prestiži a získat takové ocenění je další posun v jejich kariéře,“ dodává.

Autoři projektů mohou získat hlavní ceny Grand Prix Architektů – velká modrá kostka, kterou udílí porota, a Ceny za celoživotní dílo – velká červená kostka, již udílí Rada Obce architektů. Porota uděluje další ceny – malé modré kostky - v kategoriích: novostavba, rekonstrukce, rodinný dům, architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře. Získat lze i malou žlutou kostku za interiér, malou fialovou kostku za urbanismus a malou zelenou kostku za krajinářskou architekturu a zahradní tvorbu. „V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020,“ doplnil Haman.