Podle ČSÚ investoři na Vysočině loni kvůli zlepšení životního prostředí celkem uskutečnili projekty za 762 milionů korun. V oblasti nakládání s odpady bylo vydáno 103 milionů. Investice na ochranu ovzduší představovaly 96 milionů a akce na ochranu půdy, podzemních a povrchových vod 85 milionů korun.
Na úhradě projektů zaměřených na životní prostředí se podstatnou měrou podílely dotace EU i českého státu, ale i úvěry. Z vlastních peněz investoři zaplatili 46 procent nákladů. Na Vysočině loni dávaly peníze do zlepšení životního prostředí také instituce, které mají své sídlo jinde. Celkem byly v kraji provedeny práce za 1,3 miliardy korun, což je zhruba o 300 milionů více než v roce 2005.
Mezi největší ukončené akce v kraji patří rekonstrukce čistíren a kanalizací v projektu Ochrana vod povodí řeky Dyje. Práce asi za 600 milionů korun byly od roku 2004 do letoška prováděny na Žďársku a Třebíčsku, dotovala je EU. Obce a jejich svazky pro evropské fondy chystají další projekty na zlepšení čistoty odpadních vod za stovky milionů korun. Menší takové akce podporuje kraj. V tomto roce za ně vydá asi 45 milionů korun, podobně jako loni. Velké plány mají obce také u komunálního odpadu - v horním Posázaví by v budoucnu měl sloužit i k výrobě energií. Již nyní přibývají kompostárny i třídicí linky.
Mezi největší znečišťovatele ovzduší na Vysočině patří jihlavský výrobce dřevotřískových desek Kronospan. Letos v srpnu začalo v této firmě sloužit nové filtrační zařízení asi za 300 milionů korun. K dalšímu poklesu vypouštěných škodlivin má přispět nová výrobní technologie za 1,4 miliardy korun, která bude zprovozněna do konce příštího roku.