„Definitivně je bude schvalovat koncem března krajské zastupitelstvo," sdělila Monika Brothánková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Žďár nad Sázavou nechá za krajskou dotaci opravit světelnou soustavu kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Telč peníze investuje do projektu Prezentace památky Unesco Telč. „Třebíč plánuje požadovaných necelých 270.000 korun vložit do projektu Zařazení města Třebíče do systému Panorama ČT a do výroby propagačních čokoládových pralinek," uvedla krajská Marie Kružíková (ČSSD).

Kraj Vysočina přispívá městům s památkami zapsanými na seznam Unesco od roku 2003. Města předem oznamují, na jaký projekt chtějí dotaci využít. Peníze nemohou jít přímo na opravy památek, ale musí směřovat na projekty týkající se jejich okolí, propagace nebo marketingu. Od roku 2003 dostávala města pravidelně milion korun na libovolné účely, od roku 2009 mohou počítat s třísettisícovou účelovou dotací.

Kraj Vysočina disponuje největším počtem památek světového kulturního dědictví Unesco v ČR. Turisty oblíbenými cíli na prestižním seznamu jsou historické jádro Telče, bazilika svatého Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči a poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.