„Je to kulturní památka, a tak jsme ve spolupráci s památkáři vybrali odbornou firmu, která má s podobnými pracemi zkušenost. Problém je vzlínání vlhkosti. Ta se ve stěnách hodně drží,“ popsal situaci krahulovský starosta Jiří Müller.

Kvůli vlhkosti se omítky úplně vyduly. „Bylo nutné je oklepat. Teď se budou dělat znovu,“ dodal Müller s tím, že se na kostele jedná o poslední větší práce. „Dřívější práce probíhaly venku, hlavně na střeše. Vše by mělo být hotové na přelomu září a října. Vyjde to asi na tři sta tisíc korun,“ doplnil starosta.

S opravami svatostánku se začalo v roce 2009, kdy se natřela věž a menší věžičky. Potom došlo na střechu, kterou do kostela zatékalo. Na některých místech se měnil i krov.

Kostel svatého Petra v okovech založili benediktinští mniši z třebíčského kláštera už ve 12. století. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1307, v 18. a 19. století se jeho podoba změnila z románské na současnou barokní. Svatostánek obklopený hřbitovem stojí na klidném místě u rozlehlého sadu. „Ten je pýchou obce Krahulov,“ dodal Müller.