I přesto se ale najdou nadšenci, pro které je výlet s pilkou a sekerkou do lesa součástí vánočních tradic. „Je to náš každoroční zvyk. Má to naprosto jinou atmosféru, než si koupit strom před obchodním domem. Myslím, že pár zmizelých stromků nikoho nezabije,“ říká čtyřiadvacetiletý student, který shání vánoční stromek po svém.

Na Třebíčsku ovšem lidé hlásí odcizení stromů před Vánocemi jen ojediněle. „Vloni jsme řešili krádež pětatřiceti vánočních stromků před třebíčským obchodním domem. Škoda byla tehdy deset tisíc korun. Krádeže z lesů ale hlášené nemíváme,“ zmínil zástupce vedoucího třebíčské policie Lukáš Svoboda.

V posledních letech je většina vánočních stromků na trhu pěstována specializovanými firmami na plantážích mimo les, kde je možné dosáhnout významně lepšího vzhledu než u stromků v lese.

„Musím říct, že u nás se krade jen málo. Je to možná tím, že máme dobře zajištěnou bezpečnost a zaměstnanci jsou před Vánocemi víc ostražití,“ řekl vedoucí obchodní sekce společnosti Abies Vysočina, která pěstuje vánoční stromky, Robert Šíma.

Pokud se tedy přeci jen někdo rozhodne, že si stromek pořídí zadarmo, musí počítat s hrozící pokutou. „Můžeme uložit blokovou pokutu dva tisíce a dorovnání způsobené škody,” upřesnil Svoboda.

S příchodem Vánoc se zvyšuje i riziko krádeží jmelí, které je poloparazit v korunách dospělých stromů. Lesníci proto posilují dozor a činí řadu preventivních opatření, aby stromy ochránili.

Trhání jmelí je přitom zakázáno zákonem o lesích a povolit ho může jen majitel nebo správce lesa. Lidé pokoušející se jmelí z lesů nelegálně získat totiž způsobují velké škody nejen na stromech, ale často ohrožují i svůj život.

„Lesníci se před Vánocemi pohybují hlavně v místech, která by zloděje mohla nejvíc lákat. Spolupracují i s policií. U mladých stromů navíc používáme postřik, který v pokojové teplotě silně zapáchá. Lesníci také odstraňují boční větve nebo je přestříkávají barevným sprejem a tím snižují atraktivnost stromku,“ řekl mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Vánočních stromků bude i v letošním roce na trhu dostatek. Jejich ceny však oproti loňsku minimálně o pět procent podraží. Pěstitelům totiž stoupají provozní náklady, včetně nákladů na dopravu. Prodej vánočních stromků zahájí obchodníci v prvním prosincovém týdnu.