O to se postarají stovky zájemců a dobrovolníků, kteří se i letos zapojí do již tradičního celorepublikového projektu Krabice od bot. A právě dnes tato charitativní akce na některých místech nejen Vysočiny startuje. „Ode dneška mi mohou lidé, kteří chtějí darovat krabici s dárky v rámci této předvánoční akce, volat nebo psát,“ řekla Eva Tkadlečková z evangelického sboru v Horních Dubenkách na Jihlavsku.

Letos totiž budou dárci připravovat dárky pouze na míru. „Lidé, kteří mi zavolají, řeknou, že chtějí například pětiletou holčičku a spolu vybereme konkrétní dítě, pro které nakoupí, připraví či vyrobí nějaké dárky. Různé hračky, knihy, oblečení či výtvarné potřeby uloží do krabice, tu pěkně zabalí a donesou ji na sběrné místo k nám na faru do Horních Dubenek,“ vysvětlila Eva Tkadlečková, jak se mohou lidé do akce zapojit.

V Horních Dubenkách mají zatím vytipovaných přes 120 dětí a dospělých s tím, že seznam ještě není uzavřený. „Zájemci budou moci obdarovat děti, které jsou v péči terénních sociálních pracovnic, spolupracuji také například s Centrem pro rodinu Vysočina nebo s bývalými kojeneckými ústavy. Pomáháme i rodičům, babičkám nebo vychovatelům, kteří se o tyto děti starají. A také tu máme krabici přes ulici. To znamená, že máme v merku lidi, kteří nejsou v péči žádné instituce, a o kterých si myslíme, že by jim dárky pomohly nebo jim udělaly radost,“ vyjmenovala Tkadlečková.

S vyhledáváním osob, které mohou lidé obdarovat, pomáhají sociální pracovnice z různých organizací v regionu. „Jako dárci se nám hlásí jednotlivci nebo školní kolektivy, ale i party z práce. Už z minulého roku máme velmi dobrou spolupráci se spolkem Sousedé ze Štítného, které vede Jana Tušilová,“ doplnila Tkadlečková.

Zájem o to, být dárcem, byl velký, ještě než samotný projekt vypukl. „Zatím nemám žádné dítko "v péči" dárce, začneme opravdu ve středu 14. listopadu, zatím jen píšu seznam zájemců a ten je už teď dlouhý. Nebojím se tedy, že dárky nevyberu. Je fantastické, kolik lidí má o tento projekt každoročně zájem,“ pochvalovala si Tkadlečková, kolik dobrých duší se v této době ještě najde.

Zabalené krabice s dárky mohou dárci odevzdávat do 9. prosince. Na Pelhřimovsku přijímají krabice od bot na Farním sboru Českobratrské církve evangelické v Moravči. „Projekt oficiálně probíhá od 26. listopadu do 9. prosince. Jednu krabici už tu ale mám a lidé, kteří si našli informace na webu, už mě kontaktují a rezervují si děti. Letos mám v seznamu hodně starších dětí, takže vítám krabice pro děti starší třinácti let,“ informovala Lucie Křivohlavá z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Moravči. Na Vysočině je celkem sedm sběrných míst.