Do soutěže o nejdelší kouření dýmky se sjelo 75 soutěžíčích z celé republiky a Slovenska. „V Třebíči jsem už počtvrté. Moje nejlepší umístění bylo na mistrovství světa v Poznani, kde jsem skončil na 21. místě,“ pochlubil se Alois Pospíšil ze Šumperka.

Hlavně pomalu

Pravidla soutěže jsou jasná a předem stanovená. Nejprve každý účastník dostane tři gramy předem určeného tabáku, který je stejný pro všechny, k tomu dusátko, dvě zápalky a krabičku od sirek.

„Na začátku mají soutěžící pět minut na to, aby si nacpali dýmku tabákem a udusali, poté během jedné minuty musí dýmku zapálit. K dispozici mají pouze dvě zápalky,“ vysvětlil jeden z organizátorů a časoměřič Marek Šedý. Soutěžící kouří tak dlouho, dokud nevykouří celý tabák nebo jim dýmka sama nevyhasne. Když se tak stane, zahlásí svoje číslo a tím pro ně soutěž končí.

„Porotci neustále chodí mezi soutěžícími a hlídají, zda účastníci kouří. Pokud se jim něco nezdá, mohou požádat soutěžícího, aby vypustil kouř,“ doplnil Šedý.

Jaký má třebíčské kouření rekord? „Nejdelší čas byl dvě hodiny a dvacet minut,“ vzpomíná organizátor Jaroslav Martínek. V letošním roce porotci vybrali tabák značky Atlantic Cruise Mixture. „Typ tabáku je hodně důležitý. Záleží na tom, jaký má řez a jakou vlhkost,“ svěřil se soutěžící Oldřich Tanert z Dubé nad Moravou. Ženy se soutěže nezúčastnily. Vítězem se stal Jiří Nečekal z Prachatic časem dvě hodiny a jedna minuta.