Sluneční energii letos začne využívat koupaliště v Moravských Budějovicích na Třebíčsku a nejpozději v příštím roce díky ní bude příjemnější koupání také v Havlíčkově Brodě. Z ankety ČTK vyplynulo, že radnice si od této investice slibují lepší využití letních rekreačních areálů.

V Moravských Budějovicích budou solární panely přihřívat vodu ve všech třech bazénech a umývárnách. "Ve sprchách dosud teplá ani vlažná voda nebyla," řekl Pavel Vranka, ředitel městské příspěvkové organizace, která se stará o sportovní areál.

Sluneční panely budou stát 1,7 milionu korun, kraj z této částky poskytne 500 tisíc korun. Fungovat budou od letošního července.

"Voda by mohla být teplejší o tři až pět stupňů," předpokládá Vranka. Po přechodném letním ochlazení se bazény dosud na příjemnou teplotu dostávaly dva i tři dny.

Havlíčkův Brod koupí solární panely za jeden milion korun, kraj na ně přispěje třetinou. Technologie budou osazeny v tomto roce. Sloužit začnou koncem letošní sezony, nejpozději na počátku příštího léta. Koupaliště zatím bývá v provozu od června do konce srpna, podle počasí. Radnice věří tomu, že se s využitím sluneční energie sezona prodlouží. Delší by mohla být i denní otevírací doba.

Díky krajské dotaci začal sluneční energií vyhřívat koupaliště i Humpolec na Pelhřimovsku. Panely, které stály také asi jeden milion korun, slouží od loňského června. Bazén i brouzdaliště jsou zásobeny vodou z vrtů - ta má teplotu jen kolem 19 stupňů Celsia a návštěvníkům se zdála moc studená.

O využití sluneční energie uvažuje největší koupaliště v kraji, jihlavský Vodní ráj. Slunce by se mělo postarat o ohřívání vody ve sprchách u víceúčelových sportovišť a hřišť na plážový volejbal. Příjemná teplota vody v bazénech je zajišťována plynovou kotelnou. V ní je instalováno zařízení, které z plynu zároveň vyrábí teplo a elektřinu.

Jihlavský letní areál se letos otevře 26. května. Pokud bude teplo, budou se Jihlavané moci osvěžit už o dva týdny dříve. Jiná městská koupaliště v kraji plánují zahájení sezony na červen.