Stanovy jasně nařizují vnitřní teplotu. Jste-li nespokojeni, obsluhu vyměňte

„Hned na jeho počátku, kdy se už z komínů okolních domů kouří, marně saháme na studená topení. Teplo v bytech si musíme doslova vyřvat. Ten, kdo je u nás pověřen obsluhou kotelny, si totiž dělá co chce. V chladných dnech mnohdy netopí, za slunných topí zbytečně a plýtvá tak energií i penězi, změna letního času na zimní a naopak ho nezajímá. Našim žádostem o větší teplo v bytech se možná za dveřmi toho svého vysmívá. A vrchol vší troufalosti předvedl letos na podzim, kdy pracovně odjel do zahraničí, aniž by za sebe určil náhradu a informoval majitele domů – Stavební bytové družstvo Novátor,“ stěžuje si Lenka Novotná.

Že se v tomhle příběhu také poznáváte? Není divu. Podobné potíže mohou mít všichni nájemníci či vlastníci bytů v domech s centrálním vytápěním či domovní kotelnou. A že se s nimi nedá nic dělat? Omyl! Za hřejivý domov si přece platíme, stejně jako mzda „kotelníka“ jde z našich peněz. Stačí jen vědět, jak se strašákem jménem zima v bytě bojovat.

Pravidla jsou jasná

„Topná sezóna oficiálně začíná 1. září a končí 31. května následujícího roku. Což ovšem neznamená, že se topí hned od prvního dne. Vytápění se zahájí tehdy, poklesne-li denní teplota pod 13 stupňů ve dvou po sobě jdoucích dnech a ani poté se vzduch neoteplí,“ informovala jedna z obsluh kotelen Vlasta Vidláková.

Podle instrukcí vypracovaných tepelným technikem Petrem Ježkem jsou hodnoty tepla v bytech nad slunce jasné. Průměrná vnitřní teplota mezi 6. a 22. hodinou ve výšce jednoho metru od země 20 stupňů, zvedá se pak dle počtu vnějších stěn. „V domě, v němž topím, zároveň bydlím. Teplotu udržuji mezi 21 až 22 stupni,“ uvedla Vidláková.

Změňte obsluhu kotelny

Co tedy dělat, pokud vám teploměr běžně ukazuje sotva dvacítku a do těla se vkrádá chlad? „Co já vím? Snad se obrátím na důvěrníka,“ odpověděla Dana Bulíčková. Přesně tak. Ten je totiž pověřen po dohodě s nájemníky dát obsluze pokyny ke změně vytápění, ať už topí moc nebo žádáte více tepla. To ovšem nesmíte mít, tak jako v Tkalcovské ulici, topiče zároveň předsedou samosprávy. Pak máte další možnost – zvolit si z vlastních řad novou obsluhu kotelny, kterou schválí domovní samospráva, a atakovat majitele či správce domu tak dlouho, dokud tu nespolehlivou nenahradí.

„Je ještě další volba,“ řekla Vlasta Vidláková, nájemnice družstevního bytu, „obsluhovat kotelnu si bude sám dodavatel tepla. To se ovšem připravte, že za účelem většího zisku zatopí, že se možná zapotíte i při ročním vyúčtování!“