Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Litohoři má opět věž a zvony, farníci přispěli půl milionem korun

Litohoř - Věž se na střechu litohořského kostela v sobotu po roce opět vrátila a tato kulturní památka se znovu stala dominantou obce. Během slavnostního dopoledne byla za účasti přibližně 250 věřících usazena do předem připraveného ukotvení ve tvaru osmiúhelníku. Usazením věže byly ukončeny letošní práce na rekonstrukci střechy. Třetí a zároveň poslední etapa čeká na farníky v příštím roce.

21.10.2015
SDÍLEJ:

Vyzvednutí a usazení věže na střechu kostela dělníkům zabralo deset minut.Foto: David Šibor

Nová, dřevěná věž je oplechovaná měděným plechem. Její součástí jsou opravené zvony s elektrickým zvoněním. Barokní kříž vykovaný uměleckým kovářem Karlem Kabelkou je pozinkovaný a natřený speciální šedou barvou. Makovice, ze které se tyčí kříž je pozlacená 23 karátovým zlatem. Tento popis, ale i mnoho dalších informací o opravách střechy kostela je součástí pamětních listů, které byly ve středu slavnostně uloženy do kopule věže. „Po mši svaté slavnostně starostka a místostarosta obce uložili do kopule pamětní listy budoucím generacím. Pamětní listy i zvony byly posvěceny," uvedla Marie Šiborová, která pravidelně navštěvuje bohoslužby v litohořském kostele.

Před samotným vyzvednutím věže a usazením na střechu kostela promluvila krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová, která byla slavnostního dopoledne přítomna. Mimo jiné ocenila již zmíněné uložení pamětních listů budoucím generacím. „To, že se do věže uloží písemnosti pro budoucí generace, vítám i jako osoba, která se zabývá školstvím. Koukat do historie a brát si z ní ponaučení je hrozně důležité. Nová generace, která dnes vstupuje do života, by se měla z historie poučit," uvedla krajská radní.

Než proběhlo vyzvednutí a upevnění věže, požehnal ji bývalý litohořský kněz Petr Piler. Během rekonstrukce střechy se v Litohoři vystřídali tři kněží. „V roce 2009 učinil významné rozhodnutí otec Václav Hurník. Vzal na sebe velké riziko a nechal vypracovat projekt na opravu kostela," připomněl Kabelka úlohu kněze, který v Litohoři působil od roku 1994. Většina oprav ale probíhala za otce Petra Pilera, kterého před dvěma měsíci nahradil otec Ladislav Kozubík.

Farníci vybrali téměř půl milionu

S rekonstrukcí se mohlo začít až po zajištění finančních prostředků, které jsou z velké části složeny z dotačních titulů. Přes velký zájem není snadné tyto prostředky získat. „Než se nám podařilo získat dotace, byli jsme dvakrát odmítnuti. Žádali jsme v roce 2012 a 2013, to jsme ale peníze neobdrželi. Úspěšní jsme byli v roce 2014, až poté mohli dělníci na kostele začít pracovat," popsal Miroslav Kabelka, který pro farnost zajišťuje dotace z Fondu Vysočiny a Ministerstva kultury České republiky.

Výběrové řízení na zhotovitele stavby proběhlo v roce 2014. Vítěznou cenovou nabídku podala firma Stabo Moravské Budějovice ve výši 2 115 000 korun. „Na tuto částku získala farnost dotaci od Kraje Vysočina ve výši 716 tisíc korun a přes doporučení Národního památkového ústavu v Telči téměř 623 tisíc dodalo Ministerstvo kultury. Obec Litohoř přispěla částkou 350 tisíc," dodal k financování oprav Kabelka. Celková dotace tedy činí asi 80 procent z investice. Zbytek z celkové částky ve výši přesahující 477 tisíc korun je vlastní podíl farnosti pocházející ze sbírek a darů občanů.

Rekonstrukce ve třech etapách

S opravami střechy kostela se začalo v roce 2014, kdy byla sundána věž s křížem i zvony. Byly vyměněny krovy a dřevěná konstrukce byla chemicky ošetřena. Na laťování se osadila nová krytina. Druhá etapa pokračovala v letošním roce, kdy byly opraveny vikýře na spodní části střechy. Přední stěna byla oplechována měděným plechem. Druhá etapa byla zakončena usazením věže. V průběhu poslední etapy v roce 2016 bude opravena střecha nad sakristií.

Oprava střechy kostela se jevila jako nutnost. Nahnutý kříž a špatný stav střechy nedovolovaly bezpečné vedení bohoslužeb. „Střecha byla porostlá mechem, trámy chátraly a kříž byl nakřivo. Do věže navíc zatékalo. Oprava střechy byla nutná," vyjmenovala příčiny rekonstrukce litohořská starostka Hana Bustová.

DAVID ŠIBOR

Autor: Redakce

21.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Šedé kontejnery na sběr kovů stojí už mimo jiné v Ohrazenici.
3

Třebíčsko zaplaví nové odpadní kontejnery na kovové obaly

Ilustrační foto.

Třebíčští dorostenci padli v sousedském derby

Mladíci Horácké Slavie pelhřimovské Medvědy vůbec nešetřili

Třebíč – Kanonáda. Tímto slovem by se dalo shrnout další utkání hokejistů Horácké Slavie.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika není kamenolom, aby ji museli dělat jen muži, říká jednička Zelených

Vysočina - Jedinou květinou mezi trny na Vysočině je jednička kandidátky Zelených Veronika Hana Konvalinková.

Lipník zvítězil už popáté v řadě

Třebíčsko – Boj o špici se vyrovnal. Vedoucí Třebelovice prohrály v Chlístově a jejich náskok na čele tabulky okresního přeboru se po 11. kole ztenčil na bod. Ten na lídra chybí Přibyslavicím, které uspěly na hřišti fotbalistů rezervy Jemnicka. Nejlepší formu má v současné době Lipník, který naplno bodoval už pětkrát v řadě a posunul se na čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení