VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel ukrývá též cínové rakve rodu Nimptschů

Častohostice – Častohostice uspěly v letošní soutěži Vesnice roku díky péči o památky, získaly za ni diplom.

8.6.2010
SDÍLEJ:

Odborníci odhadují, že už devět století z návrší u dnešních Častohostic zhlíží do krajiny kostel svaté Barbory. Jádro stavby tvoří rotunda, která má v přízemí sílu zdiva 132 centimetrů.Foto: DENÍK/ Hana Jakubcová

Ves s necelými dvěma sty obyvateli a ročním rozpočtem jen okolo 1,4 milionu se totiž vzorně stará o místní upomínky na minulost, farnosti pomáhá financovat opravy hlavní dominanty vesnice a kulturní památky - kostela sv. Barbory. Je dobře viditelný od hlavního tahu na Znojmo, silnice I/38. Svatostánek v posledních letech postupně dostává novou střechu, důležité bude letošní odvodnění a odvlhčení zdiva.

Kostel má velmi zajímavou minulost. Naprosto netypická věž dává tušit, že pod nánosy baroka a novodobých úprav se ukrývá unikát. Domněnka je pravdivá. Kulatá kamenná věž, která má v přízemí zdivo silné úctyhodných 132 centimetrů, je vlastně pozdně románská rotunda, do výšky osmi metrů zcela původní. Památkáři datují její stáří do první třetiny 12. století. To znamená, že je starší než bazilika svatého Prokopa v Třebíči a o něco mladší, než rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě.

Pro představu – v době svého vzniku sloužila i jako úkryt místních lidí před nepřáteli při různých bojůvkách. Byla totiž široko daleko jedinou stavbou z kamene, pevnou a bezpečnou.

Jak šla staletí, předkové dostavěli kostel do současné podoby. Největší kus práce odvedli ve 20. letech 18. století. Svatostánek tak získal výrazně barokní podobu.

Kostel je zajímavý a tak trochu tajemný i tím, že ukrývá dvě hrobky. Jednak tu mají v kryptě poslední místo svého odpočinku kněží, kteří tu v dávnější minulosti sloužili.

A druhá hrobka náležela rodu Nimptschů – mimochodem víska Nimpšov u Budějovic nese jméno po nich.

Hrobku otevřeli jen na jeden den

„Hrobku jsme před rokem v rámci rekonstrukce kostela na jediný den otevřeli, veřejnost do ní měla možnost nahlédnout. Jedná se o prostor o velikosti dvakrát tři metry. Uvnitř byly dvě velmi dobře zachovalé cínové rakve. Vzadu pak byla zcela rozpadlá rakev dřevěná,“ popsala starostka Častohostic Marie Vláčilová.

Podle památkářky Celestiny Novotné z Národního památkového ústavu, územního pracoviště Telč, tu je jako poslední z rodu Nimptschů pohřbený od roku 1906 Josef.

Novotná provádí odborný dozor nad právě probíhající rekonstrukcí unikátního kostela. Častohostický kostel není podle jejích slov v moravskobudějovickém regionu jediný, který v sobě ukrývá románskou rotundu. Stejnou stopu minulosti nesou i kostely svatého Václava ve Štěpkově, svaté Máří Magdaleny v Šebkovicích a svatého Jakuba v Jemnici.

Místo s výjimečnou atmosférou

Je sobota, těsně před polednem. Svítí slunce, jak už dlouho ne. Kostel sv. Barbory u Častohostic poklidně shlíží z návrší do široké krajiny. Činí tak už stovky let. Majestátní místo, kupodivu neobjevené filmaři. Svatostánek, k němu přivinutých pár desítek úhledných hrobů venkovského hřbitova, šumějící koruny staletých lip.

Odbíjí dvanáctá, pomalu se blíží skupinka svátečně oblečených místních mužů. Nesou zesnulému kamarádovi kytku na hrob. Na jeho počest si dnes zasoutěží v hasičských disciplínách.

A obyčejný poctivý vesnický život zase běží dál.

Autor: Hana Jakubcová

8.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení