VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrola si posvítí na výběr šéfa správy sportovišť

Moravské Budějovice - Netransparentnost výběrového řízení na místo ředitele městské příspěvkové organizace Zikos, která obhospodařuje moravskobudějovické koupaliště a zimní stadion, vytkl městským radním při pondělním zasedání zastupitelstva předseda kontrolního výboru Miloš Urbánek.

15.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„Způsob výběru ředitele i vlastní průběh výběrového řízení nám připadají neprůhledné. Nelíbí se nám, jakým způsobem rada k celé záležitosti přistoupila," představil Urbánek zastupitelům stanovisko výboru.

„Velice rád kontrolnímu výboru předložím všechny dokumenty," zareagoval místostarosta Jan Kocáb.

V konkurzu byla před čtrnácti dny radou města vybrána nová ředitelka. Stala se jí Miroslava Bendová. Zvítězila v řízení, do něhož se přihlásilo pět uchazečů. Při výběru porazila předchozího ředitele Zikosu Pavla Vranku, který organizaci vedl šest let.

Na doporučení komise radní nedali

Výběrová komise doporučila z přihlášených pěti kandidátů radě tři, u nichž navrhla i jejich pořadí.

Na první místo přitom postavila dosavadního ředitele organizace Pavla Vranku. Druhé místo určila komise Miroslavě Bendové, která ve stejné organizaci jistý čas působila jako účetní.

Radní se nemohli napoprvé rozhodnout, koho z uchazečů zvolit. Proto požádali všechny tři postupující kandidáty o písemné vypracování odpovědí na osm doplňujících otázek. Nakonec do funkce komisí navrženého kandidáta Vranku nezvolili, ale vybrali právě Miroslavu Bendovou.

Podle názoru místostarosty Jana Kocába se většina radních ke zvolení Miroslavy Bendové přiklonila proto, že je zaujala její představa řízení organizace a shánění financí mimo město od sponzorů a také z dotací.

Postup rady považuje za nestandardní člen kontrolního výboru Drahoslav Bastl: „Vidím to jako precedens. Bývá obvyklé, že rada dá na doporučení výběrové komise. Pokud se rada nedokázala shodnout na vítězi napoprvé, měla raději vyhlásit nové výběrové řízení."

Hlasování: 4:2

V pětičlenné výběrové komisi, která měla pouze poradní hlas, zasedali čtyři radní ze sedmičlenné rady města. Rozhodující slovo pro výběr nového ředitele mělo hlasování rady města.

Výsledek okomentoval místostarosta Kocáb slovy: „Čtyři hlasy byly pro paní Bendovou, dva radní se hlasování zdrželi a jeden člen rady nebyl přítomen." Tím jediným byl Stanislav Šťáva. Ten se svých kolegů z rady zastal: „Že by radní, kteří byli současně i členy výběrové komise, v radě hlasovali jinak, není pravda."

Jak zdůraznil, město nemělo vůbec povinnost vyhlašovat výběrové řízení. Podle místostarosty Kocába se ale radnice rozhodla vypsat konkurzy nejen na posty ředitelů základních škol, ač nemusela, ale i svých příspěvkových organizací.

Celá záležitost má hořkou příchuť pro Pavla Vranku, který v čele správy koupaliště a zimního stadionu stál šest let. „Myslím si, že se toho za tu dobu podařilo dost. Ostatně, nechť to posoudí sami návštěvníci, kteří chodí na stadion a koupaliště pravidelně," dumal. Více se k citlivé záležitosti vyjadřovat nechtěl.

Podle nově zvolené ředitelky Miroslavy Bendové bylo výběrové řízení dostatečně průhledné. „Byli jsme pozváni k ústnímu pohovoru před výběrovou komisi. Pak jsem dostala oznámení, že postupuji do druhého kola, chtěli vypracovat písemné odpovědi na zadané otázky," přiblížila.

Zastupitelé na svém pondělním zasedání pověřili kontrolní výbor, aby správnost postupu výběrového řízení prověřil. „Nejde mi do hlavy, jak to vlastně chtějí prověřovat, když na to žádná pravidla neexistují," mínil zdroj blízký radnici, jehož totožnost je Deníku známa.

Drahoslav Bastl sdělil, že schůzku si kontrolní výbor naplánoval na září. „Necháme si předložit materiály a vše zanalyzujeme," naznačil.

Autor: Eva Bártíková

15.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Ilustrační snímek

Třebíč si připomene Mezinárodní den lidských práv

Spirituál kvintet měl vánoční koncert v chrámu sv. Markéty

Jaroměřice nad Rokytnou - Adventní a vánoční melodie a písně v podání skupiny Spirituál kvintet zazněly v jaroměřickém chrámu sv. Markéty.

Model Třebíče v roce 1835 město odkoupí

Třebíč – Co se na jaře nepovedlo, podařilo se v prosinci. Když v červnu chtěla firma Kapucín prodat městu za 1,2 milionu korun modely Třebíče z dílny místního modeláře Stanislava Vršky, zastupitelé pro to ruku nezvedli. Na prosincovém zasedání už ale měli většinový názor jiný a koupi svými hlasy podpořili.

Nově budou za psa platit i ti, kdo si nahlásí trvalý pobyt na radnici

Třebíč – Od ledna začne v Třebíči platit nová vyhláška o místním poplatku ze psů. Sazby se nemění, změny oproti minulosti ovšem jsou.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT