Kdo kontejnery ke stojanům postavil? „Jedna z majitelek pozemků si to tam dala,“ odvětil na dotaz Deníku jednatel společnosti Danob Petr Štefánik. Právě společnosti Danob, na kterou byl prohlášen konkurz, budova čerpací stanice patří. Provozovatelem benzinky je ale společnost Silmet Plus, která má čerpací stanici pronajatou od správkyně konkurzní podstaty a nájem platí do majetkové podstaty.

Společnost Danob nesplácela společnosti Silmet Příbram pohledávky za odebrání pohonných hmot. Proto se příbramská společnost už 14. června 2010 domáhala u soudu vydání rozhodnutí o úpadku dlužníka. O tom, že nakonec na majetek dlužníka (společnost Danob) byl prohlášen konkurz, se lze dočíst na webových stránkách obchodního rejstříku. „Ano firma Danob dluží společnosti zhruba dvacet milionů korun,“ shrnul advokát zastupující provozovatele benzinky Jiří Kokeš.

„Kdysi jsem od nich odebíral pohonné hmoty. Ano, bylo to i v objemu větším. Pak jsme asi čtvrt roku jednali o tom, jakým způsobem to uhradíme, jakým způsobem bych jim eventuelně převedl pumpu do vlastnictví. To potom přešlo a začaly žaloby,“ posteskl si jednatel Petr Štefánik.

Pozemky převedl na manželku a sestru

Podle advokáta Kokeše zablokoval výdejní stojany Petr Štefánik a sice v zastoupení Pavlíny Nováčkové a Soni Štefánikové. Za povšimnutí stojí fakt, že okolní pozemky u čerpací stanice byly převedeny právě na tyto dvě osoby. Pozemky tak nepatří někdejšímu provozovateli čerpací stanice, na jehož majetek byl prohlášen konkurs, nýbrž byly převedeny na Soňu Štefánikovou (manželku jednatele Danobu) a Pavlínu Nováčkovou (sestru jednatele). „Ano pozemky jsou manželky a nejen její,“ potvrdil Deníku telefonicky Petr Štefánik.

A právě o tyto pozemky dvou žen, blízkých Petra Štefánika, také jde. „Nutili nás, abychom jim platili nájem za pozemky, na kterých je exekuce a o které probíhá soudní spor. Tlačili nás ke zdi. Stojany pak fyzicky zablokovali. Odmítli jsme na takový nátlak přistoupit,“ sdělil advokát za společnost Silmet Plus. Podle advokáta Kokeše se Štefánik snaží nyní svým jednáním skrze příbuzné čerpat finance na úkor stávajících věřitelů.

Na adresu Silmetu Plus Štefánik uvedl: „Věděli, že si s novými majitelkami musí dohodnout nájem. Ty domluvy se táhly půl roku a oni nakonec řekli, že žádný nájem platit nebudou, přestože předběžně souhlasili.“ Zmíněný převod pozemků na Štefánikovy blízké byl napaden soudní žalobou o neúčinnosti tohoto úkonu a na pozemcích je dále vedena exekuce pro pohledávky za osobou Petra Štefánika.

Návrh je na městě

Zda dojde přes tahanice k otevření pumpy, zatím není jasné. „Na Městský úřad v Třebíči jsme podali návrh na obnovení pokojného stavu podle paragrafu pět občanského zákoníku. Posledního půl roku byla čerpací stanice užívána pokojně, tak aby do vyřešení soudního sporu se mohla využívat i nadále. Ať rozhodnou soudy, jestli máme něco platit za bezdůvodné užívání, či ne,“ mínil Kokeš. Konkurs vidí jako předlužený. Společnost Silmet Plus není jediný věřitel Danobu.

„Jsou to spory, které se táhnou už tři roky a je to poměrně složité a komplikované, na telefon se to těžko vysvětluje,“ prohlásil Petr Štefánik, do řeči mu evidentně nebylo.