Za název výstavy zvolili její tvůrci heslo inspirované úspěchy československých letců v období První republiky. Poctivě a krok za krokem sledují vývoj regionálního letectví a také jednotlivé osudy pilotů. Expozice nabízí vzácné fotografie, dokumenty, osobní předměty letců, jedinečné nálezy částí havarovaných strojů a hlavně množství unikátních modelů.

Úvodní „kapitola“ výstavy se věnuje aviatikům v První světové válce, následuje meziválečné období, podrobně je zmapován i první letecký den v Třebíči a s ním spojená tragická smrt letce Václava Peřiny. Pozornost, kterou si nepochybně zaslouží, je věnována pilotům bojujícím v Druhé světové válce ve Velké Británii pod křídly RAF (Royal Air Force). Obě „válečné“ kapitoly výstavy má na svědomí třebíčská badatelka a spisovatelka Eva Pokorná.

Výsadnímu postavení se na výstavě těší například třebíčská pilotka Marie Kopečková, talentovaná a odvážná žena, která se brzy dostala dokonce mezi letecké akrobaty. „Létání se však chtěla věnovat jako svému povolání a v roce 1949 nastoupila k letectvu Sboru národní bezpečnosti. Pokračovala v získávání další letecké odbornosti tak úspěšně, že jí byla svěřována i stíhací letadla,“ uvádí ve skvěle zpracovaném katalogu jeden z autorů výstavy Jaroslav Bašta. Tato výjimečná žena však v srpnu 1951 emigrovala a zbytek života prožila v Kanadě.

Výstava Vzduch je naše moře je však mnohem obsáhlejší, oněch sto let letectví na Třebíčsku mapuje s neobyčejnou důkladností.

Na jejím vzniku se dále podíleli Nuclear Model Club, Západomoravský aeroklub Třebíč, 22. základna vrtulníkového letectva „Biskajská“, Letecko-modelářský klub Třebíč, Spolek historie letectví Třebíč, Moravské Zemské Muzeum, Muzeum Polná a Východočeské muzeum Pardubice.

Doprovodný program:

24. 7. Komentovaná prohlídka a přednáška „Průkopníci na rogalech“ – Zdeněk Kenovský

28. 8. Procházka po stopách leteckého souboje r. 1944 – Zdeněk Prukner, Jaroslav Bašta

6. 9. Procházka po stopách letce Peřiny – Jiří Kabát, Jaroslav Bašta

25. 9. Beseda s pilotem nadzvukových letadel - Milanem Simrem

2. 10. František Kružík - beseda s pilotem MiG-21, sestřeleného r. 1970 nad Polskem


ANNA NOVÁ