„Do programu se dostala problematika jak vysokorychlostní železnice přes území kraje, tak i například otazníky kolem jemnické lokálky," informoval Aleš Kratina. Ten je nejen vedoucím odboru dopravy na třebíčské radnici, ale rovněž členem představenstva občanského sdružení Regio 2020, které konferenci pořádá.

Právě téma vysokorychlostní železnice přes Vysočinu je jedním z hlavních témat konference. Pro Třebíč uvažuje tento plán o výstavbě nové spojky na znojemskou trať. Zárodek propojení již vzniká díky plánovanému terminálu hromadné dopravy, který se letos začne stavět v Třebíči. „Když jsme plán výstavby terminálu se SŽDC domlouvali, bylo pro nás důležité, aby kapacita kolejiště byla dostatečná nato, aby zde případně mohly jezdit čtyři páry rychlíků z Vídně," řekl Kratina.

Plán je však teprve na začátku. Zároveň s ním by bylo nutné rekonstruovat stávající tratě 240 Brno Jihlava i 241 Okříšky Znojmo, a to až na rychlost 120 km/h. Nicméně výsledek vypadá hodně lákavě. Praha by vlakem měla být z Třebíče dosažitelná v limitu 1 hodina 20 minut, Brno v limitu 40 minut. Jak je celá věc reálná a hlavně v jak dohledné době, bude možné zjistit na konferenci přímo z úst náměstka generálního ředitele SŽDC Petra Šlégra.

Zajímavých témat však bude celá řada. Martin Kouřil bude hovořit o jemnické trati číslo 243 a Richard Horký o využití železniční stanice Třebíč Borovina.

Odborná konference není úplně pro každého. „Je určená především pro zástupce obcí, ale dorazit může každý, koho problematika železnice zajímá. Přes dvacet odborníků, starostů a dalších osobností bude prezentovat svá stanoviska k dané problematice. Prostor dostane i diskuse, na závěr prvního dne proběhne exkurze zvláštním vlakem na novou vlakovou zastávku v Bohušicích, která je důkazem, že i v dnešní, pro železnici složité době lze iniciovat potřebné stavby," řekl Kratina.

Železnice na Vysočině

Konference Železnice na Vysočině současnost a perspektiva se uskuteční 29. a 30. května ve velkém sále budovy Fóra na Masarykově náměstí v Třebíči.

Konferenci pořádá občanské sdružení Regio 2020.

Registrace probíhá na webu: www.regio2020.cz.

Registrační poplatek činí 300 korun.