Jedna byla v začátku dvoutýdenního cvičení od chovatele norků u Dolní Cerekve na Jihlavsku, druhá přišla podle velitele základny Jindřicha Staňka telefonicky dnes ráno.

Britští letci dostávají doma podle velitele 31. letky Ritche Paina stížností daleko víc. "Je to tím, že létáme nepřetržitě celý rok a letadla Tornádo opravdu jsou hlučná, kdežto v Česku jsme jen na dva týdny. Věřím, že pro lidi v okolí je to spíš zajímavé," řekl Paine. Letci podle něj pozorovali při přistání a vzletech lidi, kteří je se zájmem sledovali dalekohledy.

Ani jedinou stížnost na hluk neregistruje radnice v Náměšti. Podle starosty Vladimíra Měrky provoz při cvičení není zdaleka tak velký jako před několika lety, kdy se na základně létalo při plných stavech ve dne i v noci. "Teď je to pro lidi spíš zpestření, viděl jsem zastavovat auta, jejichž řidiči se zájmem pozorovali nízko létající vrtulníky," řekl Měrka. Jediný občan si podle starosty Jaromíra Brychty stěžoval na hluk při přeletech letadel přes Ždár nad Sázavou.

Podle Staňka mělo cvičení hladký průběh a stoupající úroveň, koordinace s Brity je na vysoké úrovni. "Hlavní náplní cvičení je výcvik leteckých návodčích, letos se ho však zúčastnily i jednotky protiletecké obrany a pozemní jednotky," řekl Staněk. Podařilo se úspěšně splnit kolem 90 procent stanovených úkolů, piloti během přibližně 600 leteckých misí nalétali kolem 500 hodin, dodal velitel.

Novináři dnes měli možnost telefonicky hovořit s jedním z cvičících leteckých návodčích, jejichž totožnost podléhá utajení. Cvičení mělo podle něj vynikající úroveň. "Zvýšili jsme si kvalifikaci, zdokonalili se v používání britských zbraňových systémů a ve znalosti o jejich bojové taktice," řekl návodčí.

Cvičení Létající nosorožec se zúčastnilo kolem 900 vojáků z ČR, Slovenska, Británie a Dánska. Roj předsunutých leteckých návodčích české armády má zhruba šest let sídlo na náměšťské základně. Všichni jeho příslušníci mají za sebou několikaměsíční pobyt v britské škole v Leemingu a u dalších jednotek. Jejich identita, či stupeň kvalifikace se z důvodů bezpečnosti tají. Někteří za sebou mají válečné mise v zahraničí, jiní se na ně chystají.