Konec prací se navíc na několika místech oproti původním plánům odkládá. „V Moravských Budějovicích zápasíme s termínem všeobecně," potvrdil tajemník Svazku obcí Vodovody a kanalizace Karel Nedvědický.

Opravy podzemních potrubí zasáhly kromě méně frekventovaných silnic i ty, které tvoří hlavní průjezdní trasy městem. V ulici Pražská, která je přirozenou spojnicí budějovického centra s Jihlavou, měly práce skončit v závěru září. Kvůli poruše na již zakopaném plynovodu se však dělníci budou muset k potrubí pod vozovkou dostávat znovu. „Ještě nějaký den navíc potřebují plynaři taky v ulici Husova," připomněl starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka.

Ze čtyř hlavních silnic, které propojují město s okolím, jsou aktuálně zcela neprůjezdné tři. Volná je pouze cesta na Znojmo. K ulicím Pražská a Husova totiž před několika dny přibyla také uzavírka ulice Jaroměřické a část Palackého. „Taky tady se to všechno zdrželo. Dělníci na to měli jít už před třemi nebo čtyřmi měsíce. Nakonec to rozkopali až teď," řekl místní obyvatel Alois Bartoš.

Pomoc popelářům

Taky před jeho domem chybí asfaltová vozovka. Místo ní je na cestě několik výkopů. „Domů se ještě jakž takž dostaneme, ale je vidět, že se to dělá strašně narychlo. Ani jsme nevěděli, kam si máme vyvézt popelnice. Nakonec jsme je museli popelářům přenášet přes staveniště," popsal budějovický senior Alois Bartoš.

Termíny dokončení všech prací ve městě lze odhadnout jen těžko. „Informace, v jaký určitý den se třeba Pražská nebo Husova otevřou dopravě, nemám," mínil starosta Vlastimil Bařinka.

Radnici nezbývá nic jiného než vyčkávat na všechny práce spojené s opravami podzemních potrubí. Až poté se bude moci pustit do rekonstrukcí chodníků a dalšího svého majetku. Stejně je na tom Kraj Vysočina, kterému patří vozovky na hlavních budějovických silnicích. Ty měly být podle původního plánu znovu sjízdné do konce letošního roku. „To však předpokládá, že veškeré související akce, tedy oprava kanalizace, proběhnou včas a bez zbytečných komplikací," podotkla mluvčí Krajského úřadu Jitka Svatošová.

Práce, na kterých jsou opravy povrchů závislé, však váznou. Kromě brzkého pohodlí řidičů a chodců je tím ohrožená i dotace z grantových programů Evropské unie, kterou Svazek obcí Vodovody a kanalizace získal.

A nejde o malou sumu. V Budějovicích se má jen letos při rekonstrukci podzemních sítí proinvestovat kolem sto milionů korun.
O případném oddálení dokončení prací tak nechtěl Karel Nedvědický ani spekulovat. „Máme lhůtu do 30. listopadu. Jiný termín není," odvětil. „I kvůli zimní údržbě a zajištění základních potřeb obyvatel děláme, co můžeme. To poslední, co bychom si přáli, je, aby nám odhalená kanalizace a vodovody zapadly sněhem," poznamenal tajemník svazku.

Firmy nechtějí pracovat o sobotách

Vlastimil Bařinka vidí za zpožděním rekonstrukcí neochotu stavebních firem opravovat mimo běžnou pracovní dobu. „Nabízeli jsme jim, že mohou pracovat o sobotách, nikomu by to myslím nevadilo, ony na to ale neslyší. Projektů, které jsou dotovány, je teď po celé republice hodně a firmy zkrátka nestíhají. Někdy nemají lidi, v jiné dny jim zase chybí technika," upozornil budějovický starosta Vlastimil Bařinka.