Druhé skončilo opoziční uskupení Za lepší Budějovice a ODS (ZLB a ODS), získalo taky osm křesel. Komunisté a lidovci brali po dvou. „Janderkovci“ (SNK MB a STO) mají jednoho zastupitele. Aby vznikla většina v jednadvacetičlenném zastupitelstvu, je potřebných nejméně 11 křesel.

„Na jednání nespěcháme, hlavní schůzky se uskuteční v úterý a ve středu. Co vím, tak ódéeska už všechny obešla a nás vyzvala k jednání. Což moc nechápu, vítězové jsme my, my bychom měli vyzývat. Schůzku s nimi si zřejmě necháme na středu,“ naznačil dosavadní starosta Vlastimil Bařinka. V minulém období fungovala spolupráce jeho uskupení s Janderkovci i s komunisty. Předběžně není vyloučeno, že bude pokračovat dál.

„Povolební situace je ale složitá. Pokud vše zůstane v kolejích minulé koalice, bude většina 11 proti 10 křehká, stačí, aby některý zastupitel omarodil a bude to špatné. Pokud by lidovci neměli problém sedět s námi v radě města, bylo by to lepší,“ uvedl komunista Miloš Urbánek. „Nejlepší by byla parita, to znamená zastoupení všech subjektů v radě, kde se řada věcí dojedná a vyjasní. Poslední dva roky zastupitelstva se nesla v rovině osobních nesvárů, to není dobře.,“ řekl. Lidovec Stanislav Karlík má podle komunisty Urbánka tah na bránu. „Je velmi šikovný, mohl by pomoci prosadit průmyslovou zónu,“ dodal.

Do druhého kola senátních voleb v obvodu 53 Třebíč postupuje Hana Žáková (STAN) a Miroslav Michálek (ANO 2011).
Šalomoun bodoval v Třebíči, Nevoral vítězil v Čáslavicích

Lidovec Petr Žák nechtěl předjímat, podle něj je pravděpodobnější, že jeho strana skončí v opozici.

Jan Švaříček (ZLB a ODS) je z výsledků voleb nadšený. "Máme ohromnou radost. Osm mandátů jsme si vysnili a ono se to splnilo. Tento týden se povedou jednání s ostatními subjekty, zatím jsme se s nikým nesešli, pan Bařinka už zřejmě věci považuje za hotové, my ale ještě ne," řekl.

Tváře nových budějovických zastupitelů si prohlédněte v úterním tištěném Třebíčském deníku.

Vlastimil Bařinka.
Starostové obhájili pozice. Měrka i Bařinka jsou vítězové voleb