VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komárovičtí sepsali petici kvůli zápachu

Komárovice – Nesnesitelný zápach z prasečí kejdy pohltil Komárovice letos na jaře před Velikonocemi. Ostatně jako rok předtím na podzim a na jaře a jako léta předešlá. Na každoroční hnojení zemědělských ploch v okolí obce si obyvatelé nezvykli.

18.5.2011
SDÍLEJ:

Jarní práce na polích. Ilustrační foto.Foto: Deník/Edwin Otta

Korunu tomu všemu nasadilo letošní suché jaro, kdy se zápach z polí snesl na vesnici na svátky jara a tamní obyvatele trápil celých čtrnáct dní.

„Nemůžeme větrat, sušit prádlo a někteří mají i dýchací potíže,“ shrnul argumenty starosta Komárovic Bohumil Šuckrdle. S řešením poněkud ožehavého problému by měla pomoci petice, kterou naštvaní obyvatelé obce sepsali a až na malé děti do jednoho podepsali. Doručili ji hned na několik institucí, od těch místních až po státní s krajskou působností. Teď čekají na výsledek.

„Se zápachem toho jako hygienická stanice moc nenaděláme. Tato problematika spadá do kompetence inspekce životního prostředí. Jediné, co je v naší pravomoci, je přezkoumat zdroje pitné vody, kterých mají Komárovice hned několik. Soukromé zdroje mají na rozdíl od veřejných daleko menší ochranné pásmo, myslím si, že k jejich narušení v Komárovicích nedošlo, ale to potvrdí, nebo vyvrátí až výsledky testů,“ řekl zástupce ředitele hygieny kraje Vysočina Jiří Kos. Žádné limity, které by určovaly, kolik hnojiva a kam, nejsou. Jediné, co v současnosti platí, jsou doporučení. Na druhou stranu zemědělec musí zúrodňovat pole podle plánu, tedy na jaře a na podzim.

Pole kolem vsi jsou v nájmu

Plochy kolem vsi patří ve většině případů soukromým majitelům. Už několik let na nich, jako nájemce, hospodaří soukromý zemědělec Josef Kamaryt z Telče. Jeho podnik se 14 zaměstnanci obhospodařuje půdu na 1 200 hektarech, a to nejen na Vysočině.

„O stížnostech vím, a musím přiznat, že mě to dost mrzí, celá záležitost se táhne jako červená nit. Komárovičtí mě osočují z toho, že hnojím až moc, ale půda živiny dostat musí, bez toho to nejde. Letos na jaře jsme hnojení kejdou prasat prováděli ve vzdálenosti minimálně padesát metrů od zástavby s tím, že jsme použili technologii, která ve spojení s porostem snižuje akutní zápach. Bohužel šíření hodně napomohlo počasí. Pokud by před Velikonoci bylo jako teď, žádný problém by nebyl. Vláha podstatně urychlí vsakování a do týdne by bylo po obtížích. Jenže nepršelo,“ vysvětlil Josef Kamaryt.

Soukromník vsadil při svém podnikání na přírodní hnojivo a mezi ně prasečí kejda patří.

Nejen, že dodává půdě potřebné živiny, ale podstatně méně zatěžuje životní prostředí, než je tomu u průmyslově vyráběných. „Chápu jak obyvatele Komárovic, tak Josefa Kamaryta, ostatně hospodaří i v okolí Vranína,“ řekl předseda tamního osadního výboru Drahoslav Bastl. „I u nás používá prasečí kejdu, jenže k nám se puch nedostane. Většinou totiž vane vítr, který jde směrem od obce,“ vysvětlil Bastl.

Obě protistrany své karty vyložili, trumfy drží Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Záleží na výsledcích kontroly. V zásadě platí, že pokud zjistíme pochybení můžeme uložit nápravná opatření. Nedojde–li k odstranění můžeme dotyčnému uložit pokutu. V nejhorším případě i omezit jeho činnost. Ale to opravdu záleží na mnoha faktorech,“ řekl Jiří Lacina vedoucí oddělení ochrany ovzduší ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Autor: Lenka Novotná

18.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ani hrozba vězení šoféra neodradila

Komunální odpad. Ilustrační foto.

Kolik lidé příští rok zaplatí za popelnici. I to se bude řešit na zastupitelstvu

Zámek v Jaroměřicích voní Vánocemi

Jaroměřice nad Rokytnou – Davy návštěvníků od sobotního dopoledne mířily na otevřený zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Po celý víkend tam probíhá akce s názvem Vánoce na zámku.

Čas klidu lze prožít ve vinohradu s cimbálovou muzikou

Kojetice – Už z několika hroznových odrůd, kterým se daří na sádecké vinici u Kojetic, vzniklo víno. Čiření a filtrace jsou u konce. A ochutnat je bude možné už před Vánocemi. Tamní vinohradník Lubomír Lampíř zve na košt mladých i starších vín. „Z letošního ročníku už ochutnáme Sauvignon, Solaris a také Müller Thurgau,“ potvrdil kojetický vinař.

Rumuni klátili značku a pošťák házel balíky: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 8. prosince 2017.

Chaos v autobusech skončí až v lednu. Chybující úředník nedostane prémie

Třebíč – Ještě po celé Vánoce a nejspíš i počátkem příštího roku budou cestující v Třebíči zmateně pobíhat a hledat, odkud jim odjíždějí jejich autobusy na regionálních linkách. Zda je to z autobusového nádraží, nebo ze sousední Sucheniovy ulice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT