Horácká Slavia má na domácích zápasech svůj tým pořadatelů. „Velí mu hlavní pořadatel Karel Hedbávný. Stará se, aby vždy vše proběhlo v pořádku, a to od zápasů mužů až po žáky," řekl Karel Čapek, generální ředitel třebíčských hokejistů. „Na zápasech mužů zasahuje pořadatelů třicet i víc, záleží, jak je utkání vyhrocené," dodal Čapek.

Hlavní pořadatel také velí týmu „externích" pořadatelů. Ti se rekrutují z řad bezpečnostní agentury Trebi, se kterou má klub smlouvu o zajištění pořádku. Pokud je potom utkání vyhodnocené jako rizikové, zasahuje na něm městská policie a Policie ČR.

„Rizikovost je vždy vyhodnocena ve spolupráci s vedením hokejového klubu a Policií ČR, a to na základě zkušeností z minulých let," upřesnila Lucie Šerková, mluvčí městské policie. Mezi riziková utkání podle ní patří ta s Prostějovem, Havířovem, Českými Budějovicemi nebo derby s Jihlavou. Poslední dvě jmenovaná města patří přitom mezi pravděpodobné soupeře Třebíče pro semifinále.

Nejdřív pořadatel

V případě problémů o zásahu rozhoduje hlavní pořadatel. „Některé situace řešíme domluvou, rozhodně se nebudeme s nikým prát," konstatoval Čapek. Pokud pořadatelé na stadionu klid nesjednají, nastupuje policie. „V současné době platí pravidlo pána domu. To znamená, že pořadatel zabezpečuje sportovní či kulturní akci a policie je připravena provést zákrok na jeho žádost, když není schopen uvnitř udržet veřejný pořádek," vysvětlila policejní mluvčí Dana Čírtková. Stejná pravidla platí i pro strážníky.

Ti navíc dohlížejí nad pořádkem v okolí. „Vždy je předpoklad, že bude docházet k protiprávnímu jednání po ukončení zápasu. Tyto záležitosti jsou strážníci schopni zvládnout v rámci běžného výkonu služby," uvedla Šerková.

Policie podle Čírtkové na hokejové zápasy nasazuje pořádkové a dopravní policisty nebo kriminální službu. „Z uvedených služeb se dále člení specialisté jako jsou kynologové, krajská pořádková jednotka nebo antikonfliktní tým. Jednotlivá hokejová utkání jsou podrobně vyhodnocována a na základě získaných informací je rozhodnuto o nasazení adekvátního počtu policistů. Přesný počet z taktických důvodů sdělovat nebudeme," nechtěla Čírtková upřesnit policejní počty.

Přesně podle ní nejde určit ani to, na kolik zásah na rizikovém utkání vyjde. „Záleží na počtu a skladbě policistů, nasazené techniky a časovému rozmezí nasazení," doplnila Čírtková.

Mluvčí strážníků Lucie Šerková byla konkrétnější. „V rámci výkonu služby se hokejových utkání mezi Třebíčí a Havířovem zúčastnilo 16 strážníků. Celkové náklady na realizaci tohoto opatření se dají vyčíslit na částku zhruba 11 tisíc korun. Dále je nutné brát i přesčasové hodiny, které strážníkům vznikají. Ty se neproplácí, strážníci si je vybírají později," doplnila mluvčí s tím, že při zápasech s Jihlavou je v akci minimálně 32 strážníků, což stojí městskou kasu 22 tisíc korun.

Na desítky tisíc odhadl náklady na pořadatelskou službu Karel Čapek. „Nejde o nic hrozného. Zatím se nestalo, že bychom například museli platit policejní zásah," zmínil. Taková situace by mohla nastat v případě, že by klub hrubě podcenil bezpečnost přímo na stadionu.

Na hokejových zápasech policisté nejčastěji řeší přestupky proti veřejnému pořádku, uvnitř stadionu fanoušci často používají zakázanou zábavní pyrotechniku.