Hned v sobotu načne týden mobility závod na kolech a kolečkách pořádaný tělovýchovnou jednotou Sokol. V neděli 17. září si zájemci budou moci vyzkoušet u zimního stadionu Nordic Walking. Na úvod proběhne krátká instruktáž. Jedná se o dynamickou chůzi s holemi, které budou k zapůjčení na místě. Následovat bude krátká procházka. Další den proběhne ukázková lekce Strolleringu s Monikou, cvičení pro maminky s dětmi v kočárku.

Od 18. do 22. září budou mít děti možnost ověřit si své znalosti z oblasti dopravní výchovy. Akce „Můj první řidičák“ se bude konat v prostorách dětského oddělení městské knihovny. Ve stejném termínu bude probíhat také „Bezpečně na hřišti i na silnici“, test pro děti na pobočce knihovny v Borovině.

V úterý 19. a ve středu 20. se budou prvňáčci ze základních škol Benešova a T. G. Masaryka učit, jak správně přecházet silnici.

Ve čtvrtek budou na pobočce VZP zdarma měřit tuk, cukr a cholesterol. V sále hudebního oddělení bude knihovna pořádat promítání švédského dokumentu Kola versus auta. Dokument sleduje, jak se pro řadu jedinců stala východiskem městská cyklistika a jak spolu se zvyšujícím se počtem cyklistů sílí po celém světě občanské iniciativy na jejich podporu. Projekce filmu proběhne i následující den, a to hned dvakrát.

Evropský týden mobility vyvrcholí v pátek 22. září Evropským dnem bez aut. Od 13 hodin bude připraven program na Karlově náměstí. Vystoupí hudební kapely, proběhne exhibiční vystoupení na kole, k vidění budou segwaye, elektrokola a mnoho dalšího. Děti se mohou těšit na skákací hrad.

V 16 hodin odstartuje od Malovaného domu již 11. ročník pochodu uličkami a zákoutími města Pohádková Třebíč.

„Letošním tématem kampaně jsou služby sdílené mobility. Sdílená mobilita dokáže omezit počet vozidel na silnicích a množství najetých kilometrů. Je tak k životnímu prostředí šetrnější. Ve většině případů navíc představuje levnější alternativu oproti vlastnictví vozidla,“ dodává Jiří Mikeš, národní koordinátor Evropského týdne mobility.

ADÉLA FRIČOVÁ