VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kojenecké vody z Heraltic poteče novým potrubím více

Heraltice /FOTOGALERIE/ - Kvalitní vodu z Heraltic budou pít i lidé ve vesnicích na Stařečsku a Rokytnicku. Tradiční lesní prameny posílí už brzy dva nové vrty. Vodárny zvýšily kapacitu celého zdroje a vyměnily 13 kilometrů potrubí do Třebíče.

22.5.2009
SDÍLEJ:

Jaroslav Hedbávný ukazuje vnitřek odkyselovací stanice. Lesní voda o teplotě čtyř až sedmi stupňů se filtruje přes vápencovou kamennou drť. Jako jedni z prvních v republice měří třebíčští vodaři nepřetržitě i obsah dusičnanů. Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

„Udělali jsme hydrogeologický průzkum. Potvrdil se nám předpoklad. U dvou vrtů ve východní oblasti od stávajícího prameniště se skutečně našlo zajímavé množství vody,“ řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel Vodárenské akciové společnosti.


Z každého z obou nových vrtů bude vyvěrat dva až dva a půl litrů vody za vteřinu. Podle Hedbávného se jedná až o čtvrtinové navýšení kapacity heraltického území. V současnosti poskytuje průměrně 18 až 20 vteřinových litrů, na jaře kolem 25, v sušších období kolem 15.


Až pět litrů navíc


„Měli bychom tam asi čtyři až pět l trů k dispozici navíc. To je právě množství, které by pokrylo potřebu nových vodovodů Stařečsko a Rokytnicko. Nedojde k žádnému úbytku ze stávajícího využití Heraltic, navýšení pokryjeme z nových zdrojů,“ vysvětlil Jaroslav Hedbávný.


„Rozšířit kapacitu Heraltic bylo naším dlouhodobým přáním. Historickou zajímavostí je, že jsme navázali na průzkum, který proběhl v roce 1925. Naši předkové už tehdy našli rezervu,“ doplnil Hedbávný. Vytipovali prý asi sedm lokalit, z nichž dvě nejlepší prameniště se napojila ve 30. a 40. letech. Nové vrty jsou tedy třetí a čtvrtou nejvydatnější lokalitou.


Kromě vrtů je horkou novinkou heraltického vodovodu také vyměněné potrubí do Třebíče a separátor pracích voď.


Voda v 13 kilometrech přivaděče poteče novými trubkami, už ne ocelovými, ale z tvárné litiny a o větším průměru. Na akci přispěla Evropská unie.
Vápencové filtrovací kaménky z úpravny se musí občas mechanicky vyprat od kalu. K tomu poslouží připravovaný separátor.


Heraltický vodovod byl vybudován koncem třicátých letech minulého století za úspěšného třebíčského starosty Josefa Vaňka. Jedná se o podzemní zdroj, který má dvě jímací území, tedy dvě prameniště.


Trubky sbírají vodu z jednotlivých pramenů, kterých jsou dohromady desítky. Zářezy s drenážemi zasahují do hloubky dvou až šesti metrů. Voda o teplotě čtyř až sedmi stupňů stéká do úpravny, kde se filtruje přes drobnou vápencovou drť.


Celý systém funguje gravitačně bez potřeby elektřiny. Vodárny v roce 2002 areál u lesa v Heralticích přestavěly. Kromě moderní technologie provedly parkové úpravy a vybavily prezentační místnost.

Autor: Ivan Přibík

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autobus MAD Třebíč.

Město ustoupilo, na platy řidičů peníze dá

Místo vraždy ulice Slavíčkova u křižovatky se Sokolovskou ulicí.
AKTUALIZOVÁNO
15

V Jihlavě došlo k vraždě. Po pachateli policie intenzivně pátrá

Průmyslová škola v Třebíči má sedm nových učeben

Třebíč – Téměř půl roku trvala rekonstrukce části budovy A Střední průmyslové školy Třebíč.

Muž ležel opilý na chodníku jen v riflích a tričku

Jemnice – Nedostatečně oblečeného muže ležícího na chodníku objevili policisté ve čtvrtek před devátou hodinou večer v ulici Lesného v Jemnici.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

S lednem startuje nominace do Zlaté jeřabiny a Skutku roku

Vysočina – Od Nového roku bude mít opět veřejnost měsíc na to, nominovat vysočinskou aktivitu či skutek z právě uplynulého roku do dalšího ročníku anket Zlatá jeřabina a Skutek roku. Ty pořádá Kraj Vysočina.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT