Bude-li ji číst zájemce o historii hokeje, bude mu vyprávěný příběh připadat povědomý.

Vzpomene si, kdy se naposledy konalo mistrovství světa ve švýcarském Bernu, jak tam - tehdy ještě Čechoslováci - dopadli a kdo byl do družstva povolán na poslední chvíli, aby právě na tomto turnaji zahájil svou dlouholetou úspěšnou reprezentační kariéru. V knize jsou některá fakta převzata přesně, některá jsou upravena. Takže trenéři se ve skutečnosti nejmenovali Polách a Knesl, ale Kostka a Pitner, hrdinou příběhu nebyl Ivan Kruml z Ostravy, ale legendární litvínovský obránce Jiří Bubla a nešlo o mistrovství juniorů, nýbrž dospělých.

Výsledek smyšlené i skutečné reprezentace zůstal stejný. Protože šlo však v reálu i v knize o velké drama, nesluší se ho prozrazovat.

Nutné je naopak prozradit, jak se do příběhu dostala Třebíč. Vysvětlení najdeme v osobě autora. Lubomír Man totiž prožil dětství v Budišově a v Třebíči chodil do školy. Hodně zde sportoval, a tak se mu později do jeho klukovských knih se sportovní tematikou hodila řada reálií ze města i z okolí. V prvotině Vysoký cíl jeho hrdinové tábořili u Zeleného jezera, což byl ve skutečnosti rybník Pyšelák. Mezi postavami knihy Hurá do poháru najdeme kdysi populárního trenéra Emila Nováka, ale také MUDr. Karla Kabátka. Ten je v ní ovšem malým klukem, právě takovým, jako v dobách, kdy společně s autorem knihy hrával fotbal na už neexistujícím hřišti u Kuchyňky.

Jinou třebíčskou kulisu si Lubomír Man nechal pro příběh mladých hokejistů. Když kniha vyšla v roce 1976 poprvé, nebyl v ní zimní stadion podle skutečnosti ještě zastřešený, v čerstvém vydání v nakladatelství ApisPress je už pochopitelně halou.

Co se nezměnilo, jsou základní postupy, které autor ve svých knihách opakuje a od nichž nikdy neuhnul. Hrdina příběhu musí cestou za úspěchem trpělivě pracovat, pomalu si získávat místo na slunci, hrát fair play a vyrovnat se s protivníky, kteří zneužívají vrozeného talentu a s dodržováním pravidel si hlavu nelámou. Je to cesta dlouhá a ve skutečném životě – zdaleka nejen sportovním - nemusí vždy končit happy endem. Že však takový příběh umí inspirovat, dokazuje to, že Devatenáctku (jinak číslo, které nosil Bubla na dresu) kromě mnoha jiných chválí další slavní hokejisté pozdějších generací, např. Miroslav Hořava a Tomáš Plekanec.

Knížku částečně třebíčského autora vydanou třebíčským nakladatelstvím si můžete v Třebíči koupit v knihkupectví Trojan na Karlově náměstí.

MILAN ZEIBERT