Akce totiž potrvá do konce října a je rozdělena na jedenáct etap s jedenácti dílčími objízdnými trasami. A jak se novinka projevila v dopravě, už pocítili i řidiči bloudící po okolí a hledající tu správnou cestu do Kněžic.

„Jela jsem z Jihlavy domů a řídila se dopravními značkami na objízdné trase, které mě dovedly do zákazu vjezdu. Přijde mi, že dopravní značení v okolí Kněžic lidi zbytečně mate. Od Třeště mě tam nepustí z Brtnice, naopak od Brtnice mě tam vedou. O situaci přímo v Kněžicích raději ani nemluvím,“ vyjádřila se obyvatelka, která si nepřála uvést své jméno.

Podle informací z Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) Kraje Vysočina, pod níž tato investice spadá, by však mělo být vše v pořádku. „Je potřeba pečlivě sledovat značení objízdných tras, které je jiné pro osobní auta a jiné pro nákladní dopravu. Místním obyvatelům, zásobování a složkám IZS je vjezd umožněn tak, aby došlo k co nejmenšímu možnému omezení,“ sdělil Rostislav Budař z KSÚS. Zásadně se změna dotýká lidí z místní části Víska, kterou s Kněžicemi spojuje zmíněný most a oni tak na čas přišli o pohodlnou cestu do centra obce.

I Kněžičtí ale musí počítat s několika úplnými uzavírkami které jsou naplánované v jednotlivých termínech až do konce října kvůli asfaltování silnice. „Snažíme se obyvatele co nejvíce informovat. Pokud se bude asfaltovat silnice u jejich domu, včas je na to upozorníme, aby s tím počítali a mohli se na to připravit,“ doplnil Budař. Řidičům dále doporučuje sledovat úřední desku, web obce, hlášení místního rozhlasu nebo dopravní info na webu Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Kněžický obecní úřad už od minulého týdne kontaktují lidé, jimž oprava průtahu komplikuje život. Své o tom ví starosta Roman Diviš. Lidé s ním řeší třeba autobusové spojení, přestěhované autobusové zastávky nebo na objízdné trasy pro autobusy i auta.

„Já mám k dispozici speciální jízdní řád na stránku a půl, kde je vše dopodrobna vypsané. Snažím se jim poradit, jak nejvíce můžu. Dále jsem obdržel rozhořčený e-mail ohledně značení objížděk a uzavírek, který jsem postoupil dál. Také mě místní upozornili na to, že už nám sem do zákazu vjezdu nad ránem vjel kamion, který tu nemá co dělat,“ přiblížil každodenní peripetie Diviš.

Aby toho nebylo málo, do kněžické dopravní patálie zasáhne ještě na přelomu srpna a září brtnická pouť. Přes Kněžice totiž v minulých letech kvůli úplné uzavírce centra města vedla nejkratší možná objízdná trasa. „Pokud vím, osobní auta budou muset jet od Zašovic na Heraltice a odtud do Opatova, Dlouhé Brtnice a dál do Stonařova a Brtnice,“ sdělil brtnický místostarosta Pavel Rubeš. Podle jeho slov nemá rekonstrukce průtahu v Kněžicích na dopravu v Brtnici negativní dopad, spíše naopak. „Díky tomu nám tu ubyla nákladní doprava,“ popsal své dojmy Rubeš.

Uzavírky a omezení najdou řidiči po celém Jihlavsku. Přímo v Jihlavě se nedostanou do Pístova, na Brněnský most nebo do Větrného Jeníkova. V Telči mají stopku na silnici do Dačic, do Nové Říše nebo do místní části Studnice. V Třešti se zdrží na okraji města směrem do Jihlavy, se semafory musí počítat i v Jezdovicích.

V Radkově čekají, kdy se podaří dodělat rozkopaný most, který po sobě zanechala nespolehlivá firma. Nově budované kruhové objezdy řidiče zdrží v Kostelci a na Kasárna. „Pokud vím, letos v létě je na Jihlavsku nejvíce dopravních uzavírek. A vypadá to, že komplikacím na silnicích ještě není konec,“ řekl Hynek Schimmer z odboru dopravy jihlavského magistrátu.