„Signály uvedeného analogového vysílače ČT 2 je od 6. října označen piktogramem a průběžně se zobrazující textovou lištou se základními informacemi o vypnutí,“ řekl tiskový mluvčí České televize Štěpán Janda. Vysílač televize vypíná z důvodů šetření nákladů na distribuci signálu a děje se tak o půl roku dříve oproti původnímu plánu. Ten počítal s jarem příštího roku.


Druhým zásadním důvodem pro dřívější ukončení analogového vysílání je zlepšení pokrytí digitálním signálem. Ve stejnou dobu začne z Klučovské hory vysílat digitální opakovač malého výkonu, který bude šířit takzvaný multiplex veřejné služby (Síť 1). Ten obsahuje programy ČT 1 a ČT 2, ale i zpravodajskou ČT 24 a sportovní ČT 4.


Digitální signál neustále přibývá


„Síť 1 – digitální zemské vysílání České televize dosahuje teoretického pokrytí 99,6 % obyvatel země. Multiplex veřejné služby se všemi čtyřmi programy ČT v digitální kvalitě tak překračuje zákonnou hranici pro celoplošné pokrytí,“ dodal Janda.


Navíc od konce září se ve východní části okresu měla zlepšit dostupnost multiplexů 2 a 3, které obsahují komerční programy. Je to díky zahájení vysílání jihomoravského vysílače Kojál na kanálech 40 a 59.


Vysílač Kojál se však může vzájemně rušit s vysílačem na Javořici, který na stejném kmitočtu vysílá analogově Primu. Řešením může být zeslabení jednoho z nich.


Pokrytí digitálním signálem v Třebíči a jejím bezprostředním okolí pomůže zlepšit i digitální dokrývač na Strážné hoře u Kostelíčka. První multiplex bude vysílat na kanále 33 a druhý komerční na kanále 35.


„Třebíč patří mezi města, která se nacházejí v kopcovitých oblastech, a proto by se tam mohly vyskytnout komplikace s příjmem digitálního vysílání. Z tohoto důvodu jsme se se zákazníky dohodli na spuštění dokrývačů v této i dalších šesti lokalitách,“ vysvětlil výkonný ředitel pro obchod a marketing Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.