Za stejné období loňského roku bylo na Třebíčsku hlášeno stejné množství marodů.
Klíšťata přestala být záležitostí pouze lesů a luk. Pomalu se stěhují i do zahrádek v Třebíči.


„To mohu potvrdit, v centru měst na ně lze běžně narazit,“ prozradil primář infekčního oddělení třebíčské nemocnice Zbyšek Pospíšil. On sám je na zahradě má. Jak se tam dostala? Mohlo to být například s mulčovací kůrou.


„Doporučuji mít nakrátko posekaný trávník. Klíšťata se nacházejí do té výše, do jaké jsou schopna natrefit na potravu, volně v přírodě maximálně do výše srnce. Ve třech metrech se budou vyskytovat těžko,“ podotkl Pospíšil.


Borrelií bývají miniaturní predátoři nakažení plošně, encefalitidou v jednotlivých ohniscích.
V našem regionu je to především okolí Vranovské a Dalešické přehrady.


Repelent? Každé dvě hodiny


Do přírody je nutné vstupovat – zejména na okraje lesů a palouky - s dlouhými nohavicemi. Repelent je nezbytné aplikovat každé dvě hodiny, aby se obnovil jeho účinek.


„Klíšťová meningoencefalitida – to je přesnější označení - je virového původu. Existuje proti ní účinná vakcína, kterou se očkuje ve třech dávkách. Jedna vyjde na 500 až 600 korun a časové rozmezí mezi jednotlivými aplikacemi bývá různé podle ročního období,“ upřesnil primář Zbyšek Pospíšil.
Choroba se nejčastěji projevuje jako zánět mozkových blan. Nemoc mívá u lidí do 40 let většinou nekomplikovaný průběh.


Nad touto věkovou hranicí ale ke komplikacím docházet může. Zpravidla jde o ochrnutí a v krajním případě může pacient i zemřít.
Borrelióza je bakteriální onemocnění a často se stává, že se u infikovaného člověka ani neprojeví. Klasickými příznaky jsou postižení kůže, kloubů nebo neurologické potíže.


„Léčí se antibiotiky. Bohužel zatím neexistuje účinná očkovací látka,“ doplnil Pospíšil.

Přečtěte si také: Přisáté klíště neduste