Bohužel, klíště si své oběti nevybírá. Poté, co mladý muž dostal vysoké horečky, měli doktoři v jeho diagnóze jasno: může za to infikované klíště. Dva týdny nyní mladík nesmí přijímat návštěvy. Je odříznutý od okolního světa, od přátel a rodiny.

Protože nebyl očkovaný, nemoc má prudší dopad. „Zápal mozkových blan se nemůže léčit antibiotiky, jelikož je to virová infekce. Má menší nebo větší průběh. Podle následků nemoci se určuje délka léčby pacienta, která je většinou dlouhodobá,“ uvedla praktická lékařka Eva Benková.
Nákaza je možná v parku, v lese, na mýtině, na zahradě, na louce i v listnatých lesích. „Lidé chodí hodně na vytahování klíšťat. Nejčastěji to bývá kolem trupu, nohou a třísel,“ zmínila Benková.

Ještě v těchto dnech je stále možné nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě.
„Nechala jsem se preventivně očkovat. Už to dělám dlouho a opakovaně každým rokem. Vakcínu si vždy koupím a nechám si jí aplikovat u svého praktického lékaře. Letos jsem ještě klíště neměla, vyhýbám se velkým zarostlým travnatým plochám,“ svěřila se Petra Veškrnová.

Na vakcínu se lidé mohou ptát u svého praktického lékaře nebo v třebíčském vakcinačním centrum U Obůrky 953. Přeočkování se potom doporučuje vždy po třech letech od ukončeného očkování nebo od poslední dávky.

Onemocnět mohou i naše čtyřnohá zvířata, avšak u nich se příznaky nákazy projeví až za několik měsíců. Nakazit se od domácích zvířat je možné, když nebudeme dodržovat základní pravidla. A to vždy, když manipulujeme s klíštětem používat ochranné rukavice, klíště odstranit pomocí kleštiček nebo pohybem ze strany do strany. Klíště je pak nejlepší zabalit do ubrousku a spláchnout do záchodu, nebo ho zahrabat do země.

Největší riziko nákazy začíná v druhé polovině března a končí v první polovině listopadu.
Vrchol aktivity je obvykle od května do července, která je ovlivňována průběhem povětrnostních změn. Na Třebíčsku je velmi zvýšený počet nakažených lidí, nejčastěji klíšťovou encefalitidou a boreliózou. Nejvíce infikovaných klíšťat bývá na jihu okresu a v okolí Vranova.

Jak se dá ubránit proti kousnutí klíštětem?

Používat repelenty, do lesa nosit dlouhé a hladké oblečení, vyhýbat se vysoké trávě a po návratu se vždy nechat prohlédnout. Postižené místo lékaři doporučují nepotírat olejem nebo jiným mastným krémem (tuk zamezí přístup vzduchu a klíště se začne dusit, a vyvrhne svůj obsah útrob do ranky, tím vzniká větší riziko nákazy). Jakmile pocítíte zdravotní problémy, ihned vyhledejte lékaře. Jestliže nemoc budete včas léčit, přejde do vyššího a chronického stádia. Nemoc může zanechat trvalé potíže, které vyžadují dlouhodobou a trvalou léčbu.

EVA UVÍROVÁ