Po únorové havárii stropu zámku v Jinošově, kde ústav sídlí, našla bezmála padesátka obyvatel a část personálu dočasný domov ve vojenské ubytovně v Náměšti nad Oslavou.

Armáda ji uvolnila do června. Kraji Vysočina coby zřizovateli ústavu se nyní podařilo vyjednat prodloužení nájmu do 15. září. „O dalším dvouletém zázemí jednáme s městem. Odpovídající azyl jsme našli v ubytovně fotbalového klubu a v budově Tělovýchovné jednoty. Zvažujeme i využití nabídky soukromé společnosti,“ sdělil krajský radní pro oblast sociálních věcí prvního patra Jiří Vondráček.

V jinošovském zámku bez domácích se ale život nezastavil. Naopak. Probíhají tam intenzivní práce na odstranění sutí a příprava náročné rekonstrukce památkově chráněného objektu. Jeho obnova je nyní ve fázi zpracování podkladů. K zajištění bezpečnosti bude nutná oprava krovů a střešního pláště, výměna stropních konstrukcí půdy a rovněž nosných konstrukcí prvního patra.

„Je pravděpodobné, že nejnutnější rekonstrukce objektu skončí v závěru roku 2009,“ informovala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.