V roce 2006 bylo uzavřeno. Nyní, po sto letech od svého otevření, by mělo dojít k opravě budovy a jejímu navrácení obyvatelům Třebíče v podobě komunitního centra.

Rekonstrukce za 40 milionů korun by mohla začít ještě v zimních měsících. „Poslali jsme podmínky pro výběrové řízení na konzultaci na Integrovaný operační program, který je poskytovatelem sedmnáctimilionové dotace. A nyní čekáme,“ sdělila aktuální fázi místostarostka Třebíče Marie Černá a dodala: „Podle našich zkušeností je realistický odhad, že by se v únoru mohlo začít.“ Hotovo by mohlo být o rok později, tedy přesně na sté výročí.

Z venku by příliš mnoho změn nastat nemělo. V plánu je oprava fasády a obměna oken. Hlavní proměnou projde vnitřek budovy, který bude rozdělen na dvě patra. „Ve spodní části bude hlavní sál, který bude možné rozdělit variabilními příčkami pro pořádání více akcí najednou. Bude tam komunitní kavárna, zázemí pro rodiny s dětmi, komunitní výcviková kuchyně a čítárna s knihobudkou,“ vyjmenovala Černá.

Ve druhém patře, které bude bezbariérově přístupné díky výtahu, budou kanceláře sociálního poradenství, rukodílna a výtvarná dílna, učebna, zasedací místnosti a zázemí.

Komunitní centrum chce město provozovat samo prostřednictvím speciálního oddělení sociálního odboru. „Vedoucí oddělení bude zároveň koordinátorem činností v centru,“ doplnila Černá. S koordinátorem se pak jednotlivé organizace či zájemci o využití prostor budou domlouvat tak, aby budova byla v ideálním případě využívána různými skupinami od rána do večera.

Důležitou podmínkou danou získáním dotace je, aby v centru nefungovala žádná výdělečná činnost. Ani město nebude vybírat za poskytnutí prostor nájemné, maximálně příspěvky na provozní náklady. Také proto nebude v centru fungovat klasická komerční kavárna, ale místo umožňující takzvanou sociální rehabilitaci. „Mohou tam za pomocí asistentů obsluhovat například různě hendikepovaní lidé, ať už nemocí či věkem, kteří nemohou sehnat práci. Zde budou moci opět získat pracovní návyky,“ vysvětlila místostarostka.