„Když jsme sem před lety začali se ženou jezdit, spávali jsme ve stanu. A když nás to omrzelo, koupili jsme si karavan. Moc se nám tu líbí, je to pro nás lepší řešení než chata. Máme tady elektrickou troubu, ledničku, televizi a jsme tu skoro jako na chatě," přiblížil Miroslav Jelínek z Rosic. On i jeho žena jsou už v důchodu a jak říkají, nikam nespěchají. Jako jedni z mála tráví celou sezonu v rouchovanském kempu.

Doba, kdy se jezdilo na týdenní či čtrnáctidenní dovolenou jen tak pod stan, je dávno pryč. V kempu teď stojí osm desítek „domů" na kolečkách. Přibyly budovy se sociálním zařízením, hned u vody vyrostlo dětské hřiště a několik ping-pongových stolů. I stánků s občerstvením je víc. „Lidé tu mají zaparkované přívěsy po celou sezonu, ale jezdí jen na pár dní. Většinou dorazí ve čtvrtek večer nebo v průběhu pátku. Zůstanou na víkend a v neděli odjíždějí. Máme tu vyhrazené místo i pro ty, co stanují, ale těch jezdí rok od roku méně," vysvětlil správce rouchovanského kempu Oldřich Reinisch.

Podobné zkušenosti mají i v třebíčském Poušově. Kemp, který patří městu, nechal ceny na stejné úrovni jako v loňském roce. Přesto turistů, kteří by přijeli na týden či déle, víc nepřilákal. „Návštěvníci začali jezdit, ale že by někdo zůstal celý týden, to jsou spíše výjimky. Většinou přijedou v karavanech, dvakrát se tu vyspí a jedou zase dál," řekl provozovatel kempu Tomáš Vodák.

„To víte, s dovolenou v kempu se nikdo moc nechlubí, když ale řekne, že byl v Chorvatsku, vypadá to hned líp," posteskl si majitel Autokempu Wilsonka na dalešické přehradě Jaromír Kuchynka. I on má zkušenosti spíše s krátkodobými pobyty než s klienty, kteří by tu zůstávali více dní.

Ani pod Wilsonkou nejsou karavany zaparkované po celou sezonu výjimkou. Vzácným druhem, který se vyskytuje sporadicky, jsou návštěvníci, kteří by trávili dny volna pod stanem. „Lidé si zvykli na určitý komfort a nechtějí se ho vzdát ani o dovolené. Doby, kdy se hlavně stanovalo a karavan byl něčím výjimečným, jsou dávno pryč. Dnes je to právě naopak," uzavřel Jaromír Kuchynka.