„Most využívá hodně lidí, a nejen z Pozďátek,“ poukázal starosta Vladislavi Květoslav Havlíček. „Dost lidí od nás má za řekou své pozemky. Most používá spousta lidí k dopravě do Vladislavi k doktorům, na nákupy a jezdí tudy i děti do školy,“ upřesnil starosta.


Oprava mostu je v současné době vyčíslena na dva až tři miliony korun. V případě stavby nového mostu by se částka mohla vyšplhat až k 15 milionům. K opravě mostu se nikdo nemá, a tak se obyvatelé Vladislavi, Pozďátek i Slaviček rozhodli sepsat petici, prostřednictvím které žádají o opravu mostu. Petici podepsalo 900 lidí a zástupci petičního výboru ji ve čtvrtek i s průvodními dopisy předali náměstkovi hejtmana Liboru Jouklovi.


Rozhodne zastupitelstvo


„Jak celá záležitost dopadne, zatím není jasné. Kraj ani ŘSD nemá o cestu přes most zájem,“ sdělil Květoslav Havlíček. „Zkusím na zastupitelstvu navrhnout, zda by si cestu nevzala Vladislav do majetku obce. Pokud by návrh prošel, pak by jsme mohli začít shánět peníze na jeho opravu. Dřív prostě most nikdo neopraví a nic se s ním dít nebude,“ uzavřel Havlíček.


„Cesta i s mostem přes řeku Jihlavu je v těchto místech od nepaměti, nejméně 150 let. Na průběžných opravách jsme se vždycky domlouvali. Přispívali na ně všichni, kteří jej používali, ať to byli firmy či soukromníci. Jenže to nikdy nebyly takové částky. Mostu dost ublížila nedávná uzavírka silnice I/23 z Třebíče do Vladislavi. Cestu si přes něj krátili hlavně místní, ale bohužel i náklaďáky a autobusy. Nutno dodat, že tuto trasu jim v mnoha případech nabízela satelitní navigace,“ vysvětlil starosta Slaviček a a člen petičního výboru Jiří Válal.


„O problému mostu u Vladislavi víme, jenže v evidenci majetku kraje není,“ uvedl zástupce třebíčské SÚS. Ani ŘSD o cestu přes most zájem, i když právě silnice z mostu ústí na silnici I/ 23 , která je v jejich správě. „Cestu přes most v evidenci nemáme a tak nemůžeme investovat do jeho opravy. Důležitou roli v tomto případě hraje vlastník. Cesta určitě v minulosti někomu patřila, jde o to komu a co je to vlastně za cestu,“ vysvětlila ředitelka ŘSD Marie Tesařová. Podobnou situaci už krajský úřad v minulosti řešil na hranicích jihlavského a jindřichohradeckého okresu. Spor o komunikaci se protáhl na sedm let. Odpověď na otázku: Jak dlouho budou obyvatelé Pozďátek jezdit po objížďce, zatím nikdo nezná.