VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ke kanalizaci se lidé připojili. Na stočné ale pozapomněli

Rapotice - Ne všichni lidé přiznávají kanalizační přípojku ke svému domu. Potvrdilo se to i v Rapoticích. Neplatiči stočného se ale mohou dodatečně přihlásit, aniž by jim hrozil postih. Starosta však za obyvateli obce stojí.

5.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Foto Deník/ Jan Škvára

Majitelé domů s nelegální kanalizační přípojkou v Rapoticích dostali od provozovatele sítě poslední možnost, jak svůj prohřešek napravit. „Cílem tohoto kroku je dát časový prostor odběratelům nevyhovující stav zlegalizovat bez postihů za předešlé období," řekla obchodně-ekonomická náměstkyně třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Věra Šedová s tím, že toto ultimátum platí do 19. listopadu.

V Rapoticích to ale jako velký problém nevnímají. „Ne každý se v problematice stočného a kanalizačních přípojek orientuje. Mohou to být starší lidé, a automaticky se někam hlásit je nenapadlo. Půjde ale nejspíš jen asi o sedm nebo osm lidí," poznamenal starosta Rapotic Petr Matoušek.

Provozovatel však upozorňuje, že na nelegální přípojky doplácí i poctiví lidé. Problém je tak podle vodárenské společnosti širší a netýká se zdaleka jen Rapotic.

„Vzhledem k růstu cen pro stočné je provozovatel kanalizací nucen hledat úspory ve všech oblastech. Jednou z nich je problematika nelegálního vypouštění odpadních vod," podotkla Šedová. „Tyto úniky zvyšují cenu pro stočné. V důsledku pak nesou dopady nepoctivého chování slušní odběratelé, kteří za vypuštění odpadních vod řádně platí," shrnula.

Vina nemusí být jednostranná

Starosta své lidi částečně omlouvá. Provozovatel kanalizace prý mohl únikům zabránit. „V minulosti vzniklo hned několik seznamů lidí, kteří se připojili nebo se chtějí připojit. Je možné, že se na ty pozdější pozapomnělo. Komunikace mezi provozovatelem a lidmi mohla být lepší a tento problém by možná nenastal," zamyslel se Matoušek. „Nemám k tomu ale podrobné informace, stavba kanalizace totiž probíhala ještě za mých předchůdců," dodal.

Během příštích čtrnácti dní se mohou majitelé nelegálních přípojek přihlásit, aniž by to pro ně znamenalo postih. Vodárenská společnost je ale připravena i na opačnou variantu. „Pokud bude černý odběr odhalen až na základě místního šetření provozovatele, bude to posuzováno jako neoprávněné vypouštění odpadních vod," nastínila Šedová.

Legálnost kanalizačních přípojek v Rapoticích by měla být ověřena speciální kamerovou metodou v období od 20. listopadu do 31. prosince tohoto roku.

„V takovém případě odhalení by se jednalo o správní delikt, za který lze uložit pokutu až do výše 100 tisíc korun. Dále bude provozovatel vymáhat náhradu škody, která tímto nelegálním jednáním vznikla," dodala.

Rapotický starosta však podobné scénáře nepředpokládá. „Výzva Vodárenské k nahlášení přípojek byla takovým startovacím impulsem. Určitě to mělo větší ohlas, než kdyby to zaznělo veřejným rozhlasem. Je ale pravda, že k nám na úřad přišel i jeden starší pán, a i když měl vše v pořádku, přišel se o tom ujistit," řekl Matoušek.

Podle Šedové není rapotická prověrka rozhodně jediná, ani poslední. „Probíhají postupně ve spotřebištích, která budou vybrána na základě určitých indicií v databázi odběratelů, poznatků našich terénních pracovníků a případných podání ze strany veřejnosti. Termíny a způsoby nebudou z taktických důvodů předem zveřejňovány," líčila Šedová.

Podle starosty ale nelegální přípojky nejpalčivějším problémem rapotické kanalizace zdaleka nejsou. „Lidi zkrátka čekali, až se jim někdo ozve. Stejně to bude i teď a oni přípojku přiznají. Důležité ale je, že lidé vůbec vypouštějí splašky do kanalizace. Mnohem horší je, když to někdo pouští do dešťovky a končí vám to na konci dědiny. Tohle nám vadí," poznamenal starosta.

KAMIL ČERNÝ

Autor: Redakce

5.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení