Neštěstí se odehrálo v Třebíči v ulici Mírová. Firma Tipastav tam zatepluje panelák, lešení jí na zakázku dodala jiná firma, jihlavská VSM.

Devětačtyřicetiletému muži už přivolaný lékař nepomohl, policejní vyšetřovatel nařídil soudní pitvu, která by měla jednak zhodnotit momentální zdravotní stav dělníka před úmrtím, a také to, zda se mu třeba těsně před pádem neudělalo špatně. „Výsledky pitvy naši kriminalisté ještě nemají,“ sdělila mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická.

Inspektorát bezpečnosti práce i policie vyšetřují řadu věcí.

Tři varianty

Podle inspektora Jaroslava Kose, který se případem zabývá, nelze v tuto chvíli pojmenovat viníka. „Bylo by to velmi předčasné, vyšetřování není uzavřené a strany, jež podrobujeme zkoumání, jsou tři.“ Které? Dodavatel lešenářská firma VSM, objednatel Tipastav a v neposlední řadě mrtvý dělník, který vstoupil na shnilou podlážku. VSM je odborně způsobilá firma, která předávacím protokolem předá konstrukci uživateli. Otázkou je, jak ten ji převezme.

Protože uživatel pouští své zaměstnance na lešení, měl by je tedy prohlédnout. Svůj díl zodpovědnosti tedy nese Tipastav i VSM. A překvapivě též mrtvý dělník, který si podle inspektora měl hlídat, kam hodlá vkročit.
„Jde o otázku míry zavinění, ta se nyní zkoumá,“ poznamenal inspektor Kos. Dodal, vyšetřování bude odhadem probíhat jeden až dva měsíce.