Na jednání vznikly čtyři možné modely, které jsou nástinem toho, jak by výběr dodavatele mohl vypadat. „První pracuje s možností pozvat všech pět aktuálních zájemců, druhý počítá se třemi zájemci, bez společností z potenciálně rizikových zemí. Další možností je model 3+2, kde by rizikoví dodavatelé nemohli být hlavním dodavatelem, ale tendru by se mohli zúčastnit pouze v dodavatelských konsorciích. Krajní možností je odložení výběrového řízení na další vládu,“ informovala tisková mluvčí ministerstva průmyslu, obchodu a dopravy Štěpánka Filipová.

Čas na vypsání tendru se krátí. Pokud znovu dojde k prodlevě, hrozí, že nové bloky nestihnou dodavatelé postavit v době, kdy budou stávající čtyři v provozu.

Jaderná elektrárna v Dukovanech oslavila 3. listopadu 2020 výročí 35 let od spuštění do standardního provozu.
Tendr na Dukovany vypíše současná vláda, ujistil premiér Babiš

Na takřka šibeniční termíny upozornil také investor dostavby – Skupina ČEZ. „ Počítali jsme s vypsáním výběrového řízení do konce letošního roku. Do tendru jsou samozřejmě zabudovávány bezpečnostní požadavky státu, které jsme obdrželi. Po technicko-obchodní stránce jsme víceméně připraveni. Abychom plnili klimatické cíle a zajistili dostatek elektřiny i v budoucnu, pak nemáme příliš času,“ uvedl ředitel Daniel Beneš.

Možný odklad vzbuzuje emoce i v regionu. Působí zde sdružení Energetické Třebíčsko, které dostavbu dlouhodobě podporuje. „Dokud nebude hotový tendr a podepsaná smlouva tak pořád hrozí, že to dopadne jako s projektem třetího a čtvrtého bloku v Temelíně, který se nedokončil. Každé oddálení je problém,“ připomněl starosta Dukovan a člen sdružení Miroslav Křišťál.